Román tiltakozás egy kiállítás okán

Ma zárul a Becsey Zsolt néppárti képviselő rendezésében megnyílt kiállítás a bácskai és bánsági „sokféleség laboratóriumáról” az Európai Parlament épületében, amely ellen szerdán Adrian Severin, a román szociáldemokrata delegáció feje élesen tiltakozott.

2008. 06. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament (EP) legforgalmasabb szárnyában helyezte el kiállítását Becsey Zsolt néppárti fideszes képviselő A sokféleség laboratóriuma – A multikulturalizmus évszázadai a Bácskában és a Bánságban címmel. A ma 11 órakor záró tárlatot a képviselő azzal a céllal rendezte, hogy a Kárpát-medence délkeleti részén őshonos nemzeti és etnikai kisebbségeinek létével és történelmével ismertesse meg annak látogatóit.
A dél-alföldi kötődésű magyar képviselő a kiállítással arra a kérdésre is keresi a választ, hogy lesz-e végre uniós fellépés az e térségben élő őshonos nemzeti és etnikai kisebbségeknek a védelmére, és hogy a sokszínűség hordozóit meg kívánja-e tartani az Európai Unió, vagy utat enged-e a térségben a nemzetállami felfogásból eredő homogenizáló törekvéseknek. Az ünnepélyes megnyitón Habsburg Ottó, a Nemzetközi Páneurópai Unió tiszteletbeli elnökének levelét olvasták fel, amelyben kiemelte, hogy a területet „dolgos nemzeti közösségek és nem kisebbségek népesítették be… Csak később, a nemzetállamok erőszakos kialakításának kísérlete után – a versailles-i békerendszer révén – került be a köztudatba a kisebbség kifejezés, mely valójában őshonos kultúrákat és közösségeket takar, és megpróbálta a Habsburg Birodalomban ismeretlen, úgynevezett többségi nemzet fogalmát bevezetni.”
A kiállítás harmadik napján Adrian Severin, a román szociáldemokrata EP-delegáció vezetője – a magyar Tabajdi Csaba romániai megfelelője – éles tiltakozó levelet küldött Harald Romerhez, az Európai Parlament főtitkárához. A volt külügyminiszter már levele elején kifogásolta, hogy Trianon „igazságtalan” lett volna Magyarországra nézve. Severin kifejtette: történelmi kérdésekben „nem vagyunk ellene a nézetek kifejtésének, de szerintünk az ilyenfajta tevékenységeket az Európai Parlamentben nem lenne szabad eltűrni”. Severin levelének további része Becseyt arról leckézteti, hogy Trianont nem szabadna aktualizálni és a magyarokat áldozatoknak beállítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.