Ellenőrzések 48 órával az indulás előtt

MTI
2008. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelen állás szerint kereken húsz sportágban 165 magyar versenyző indulhatna a pekingi olimpián, ahol összesen 10 500 sportoló küzd majd a nyerhető 303 aranyéremért. Az elmúlt héten Szabó Nikolett gerelyhajításban és Dara Eszter a 100 méteres gyorsúszásban ért el olimpiai B szintet, a küldöttség létszáma azonban csak egy fővel gyarapodott, Dara ugyanis már korábban nevezhetővé vált. Egyes sportágban többen rendelkeznek részvételi joggal, illetve a szükséges szinttel, mint ahányan a korlátozó szabályok alapján majd rajthoz állhatnak. Atlétikában számonként maximum három A szintes vagy azok hiányában egy B szintes indítható, úszásban ugyanez a szám kettő, illetve egy. Vívásban a csapatokat három-három fő alkotja, tartalékként egy negyedik is utazik majd, de ő az esetleges becseréléséig gyakorlatilag turistának számít. Magyarország három klasszikus csapatsportágban lesz jelen Pekingben, a női kézilabdások 14, a női és a férfi pólósok egyaránt 13 fős kerettel gazdálkodhatnak.
Az eredményesség mellett a tisztaság is kulcskérdés lesz, különösen a számunkra kifejezetten kínos athéni doppingesetek után. Nem véletlen, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) azt szeretné, ha a Pekingbe utazó versenyzők negyvennyolc órával az indulás előtt újból doppingellenőrzésen esnének át. Molnár Zoltán igazgató a MOB honlapján úgy nyilatkozott, hogy mintegy ötven sportolót tesztelhetnek, s a költségeket a sport-szakállamtitkárság állja. „A doppingellenes csoport egyetért azzal a javaslatunkkal, és megvalósításának lehetőségeit is előkészítette, hogy a MOB orvosi bizottságának kérésére közvetlenül a kiutazás előtt negyvennyolc órával mintegy félszáz kijelölt versenyzőt ismételt ellenőrzésre rendeljünk. A vizsgálatokat sürgősségi alapon értékelik. A doppingellenes küzdelem terén mutatkozó együttműködésnek köszönhetően ennek költségeit a szakállamtitkárság vállalta” – mondta Molnár Zoltán.
A MOB-igazgató hozzátette, hogy a versenyzők a következő napokban kézhez kapják a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szigorított doppingszabályzatát, és az anyag átvételét aláírásukkal kell igazolniuk. „Amint erről sportigazgatónk, Kovács Tamás nyilatkozott, július első napjaitól kezdve felkeressük az edzőtáborozó versenyzőket. Ennek során a szabályzat legfontosabb előírásait röviden, egyértelmű fogalmazással írásban átadjuk, és szóban is ismertetjük. Egyben a holléti nyilvántartás pontos vezetésének fontosságára is ismételten felhívjuk a figyelmet. A doppingellenes küzdelemben ránk váró feladatoknak a nevelés és felvilágosítás terén igyekszünk maradéktalanul eleget tenni.” – tette hozzá Molnár.
A Magyar Antidopping Csoport (MACS) Peking előtt minden magyar olimpiai indulót legalább négyszer ellenőriz, a hazai sportirányítás vezetői azonban azt természetesen így sem garantálhatják, hogy nem lesz magyar doppingeset Pekingben. Azt viszont igen, hogy ők minden lehetséges eszközt bevetettek ez ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.