A jelenlegi 400 dolláros ezer köbméterenkénti európai gázár az év végéig még 100 dollárral, 500 dollárra nő – véli Alekszej Miller, az orosz Gazprom elnöke. Szavai baljóslatúak, mivel nála jobban valószínűleg senki nem tudja megjósolni, mennyi lesz az Oroszországból exportált földgáz tarifája.
Ráadásul mindezt a kőolaj világpiaci ára is indokolttá teszi, hiszen gyakorlatilag már egy hete nem mozdultak a hordónkénti jegyzések a 140 dolláros szint alá, tegnap pedig új csúcsot döntött a világ keleti felén irányadó Brent könnyűolaj ára, amely túllépte a 146 dolláros határt is a New York-i árutőzsdén. A történelmi csúcsot egyébként az elemzők továbbra is a geopolitikai feszültségeknek tulajdonítják: nevezetesen attól tartanak, hogy Iránt esetleg katonai támadás éri, márpedig az arab ország a világ második legnagyobb olajexportőre. Mindenesetre érdekes, hogy a valójában hónapok óta tartó fenyegetettséget néhány nap alatt beárazta a piac, miközben Szaúd-Arábia és Kuvait kitermelésnövelési vállalása tulajdonképpen cseppet sem tudta mérsékelni az árfolyamokat. Hogy a két hír Magyarország szempontjából mit jelent? A lakossági gázárak további emelkedését, amely 2009 elején elérheti a 25 százalékot, de jövő ilyenkor akár 50 százalékkal is többet fizethetünk a gázszolgáltatóknak, mint most. Magyarországon ugyanis a fűtőanyag kilenc hónapos késéssel követi az olaj világpiaci szintjét. A világpiaci drágulás azonban nem teljes mértékben csapódik le a háztartásoknál, mivel hazánk gázfogyasztásának nyolcvan százaléka származik importból, tehát tulajdonképpen erre a részre vonatkozik a Gazprom első emberének jóslata.
*
– Jövő márciusban drámaian megugranak a gázszámlák idehaza – mondta Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató igazgatója. Hozzátette, nálunk az importgáz díja ezer köbméterenként 350 dollár körül van, de az olajár begyűrűzése kétségtelenül „félelmetes” hatással lesz a háztartások energiaköltségére. Ugyanakkor túlzásnak tartja Miller korábbi, 250 dolláros olajra vonatkozó becslését – legalábbis a közeljövőben, mivel szerinte az árszint 130 dollár körül alakul éves átlagban. Az idei harmadik negyedévben 94 dollár számított a hazánk számára juttatott földgáz árképzési alapjául. Ám az utolsó negyedben már a 107 dolláros olaj lesz irányadó. De ennél nagyobb drágulásra készülhetünk, mert a kormány a júliusi áremeléskor a Magyar Energia Hivatal által javasolt 12,5 százalékos növelésnél kevesebbről döntött (9,9 százalék). A jövő év eleje még sötétebbnek ígérkezik, mivel akkor már a 118 dolláros szintet veszik alapul, áprilistól pedig 123 dollárhoz igazodnak majd. A jelenlegi 146 dolláros árfolyam azonban jóval túltesz ezen, pedig a két szint közötti különbség valamikor a 2009-es fűtésszezon előtt épül majd be.
Évek óta rejtély az ismeretlen holttest, amit Tatabányán találtak
