A világítótorony tövében

Három mérkőzéssel ma megkezdődik a labdarúgó Bajnokok Ligája második selejtezőköre. Tizenegy összecsapásra, közte a Fenerbahce és az MTK isztambuli randevújára holnap kerül sor, a klasszikus beharangozónak tehát még nem jött el az ideje. A török sztárgárda megismerésének viszont igen, hiszen egyrészt patinás a története, másrészt gazdasági szempontból jelenleg Európa legértékesebb futballklubja, harmadrészt a nyáron még ahhoz képest is megerősödött, hogy az előző BL-sorozatban a nyolc közé jutott.

2008. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minden kezdet nehéz mondás a Fenerbahcére is jellemző, hiszen 101 éve, 1907-ben csak titokban alapíthatta meg három török úriember Isztambul Kadiköy kerületében, ugyanis akkoriban a szultáni szigor korlátozta a sporttal, labdarúgással (és sok minden mással) kapcsolatos gyülekezési szabadságot. Akadnak, akik az 1899-ben született Black Stocking FC-t a Fener elődjének tartják, de így vagy úgy, ezt a „meccset” legalább bizonyosan megnyerte az 1888-ban létrehozott MTK… A Fenerbahce nevét egy helyi világítótoronyról (fener), színeit pedig a környéket elborító százszorszépekről (sárga-fehér) kapta. Aztán a szín módosult sárga-kékre, a becenév pedig a Sárga Kanári lett, de eredendően nem a klubé, hanem egy rendszeresen ilyen élénk szerelésben védő kapusáé, Cihat Armané. Róla szállt aztán át a csapatra. 1912-ben több sportág csatlakozott a labdarúgáshoz, jelenleg az egylet tizenegy szakosztállyal működik.
A focisták az évek során hatalmas rivalizálásba kezdtek az 1903-ban, illetve 1905-ben alapított, szintén isztambuli Besiktassal és a Galatasarayjal, váltakozó sikerrel. Az ötvenes évek végétől zajló, országos szintű bajnokságot eddig egyaránt 17-szer nyerte meg a Fener és Galata, 12-szer Besiktas, a Török Kupában a Sárga Kanárik „csak” 4 végső diadalt arattak. Kispadjukon az 1985–86-os idényben Mészöly Kálmán ült, aki tagja az MTK mostani küldöttségének. A legutóbbi pontvadászatban a második helyen végeztek a Galatasaray mögött, viszont történelmi tettként bejutottak a BL negyeddöntőjébe, ahol az első mérkőzésen 2-1-re legyőzték a későbbi finalista Chelsea-t, s Londonban csak 2-0-ra kaptak ki.
Korábban olyan futballisták fordultak meg a klubban, mint például Toni Schumacher, Okechukwu, Okocha, Kennet Andersson, Van Hooijdonk vagy a hazaiak közül Rüstü, Colak, Tuncay. A jelenlegi keret a felsoroltnál is erősebbnek tűnik, hatan szerepeltek az idei
Eb-n négy közé jutott török válogatottban, de a Roberto Carlos, Alex, Edu brazil trió, vagy a szerb Kezsman sem semmi. No, meg azok, akik a nyáron érkeztek: a spanyol nemzeti gárdát Európa-bajnoki címig vezető Luis Aragones a kispadra, Emre Belözoglu Newcastle-ból, a spanyol gólkirály Daniel Güiza Mallorcáról a pályára. Utóbbiért átszámítva négymilliárd forintot szurkolt le a Fenerbahce, miközben az egylet értéke a tőzsdén egyetlen hónap alatt 67, egy év alatt 325 százalékot emelkedett. Jelenleg mintegy kétmilliárd dollárt ér a klub, a számok alapján többet, mint a Real Madrid vagy a Manchester United.
Óriási fejlődés, ahhoz képest is, hogy kilenc éve az MTK még kiverte az UEFA-kupából a Fenert, most viszont elméleti alapon semmi esélye sem lenne.
Hogy gyakorlatban mire megy, azt pedig holnap meglátjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.