Lesz személyi változás az állami társaságok vezető testületeiben azután, hogy az SZDSZ kilépett a koalícióból, bár erre vonatkozóan központi ukázt nem ad ki az MSZP – mondta Lendvai Ildikó az Info Rádió hét végi Aréna című műsorában. A szocialisták frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy hűségnyilatkozatot senkivel sem iratnak alá, de az illetőknek jelezniük kell készségüket a kormány gazdaságpolitikájának további támogatására, másrészt ezt az SZDSZ-szel is tisztázniuk kell. Lendvai szerint a delegáló szervezeteknek is meg kell vizsgálniuk, hogy az állami vállalatok igazgatótanácsaiban és felügyelőbizottságaiban tevékenykedők a továbbiakban is alkalmasak-e a kabinet képviseletére. Hozzátette: „nem életszerű, hogy mindenki ül a helyén, mintha mi sem történt volna, és az SZDSZ még mindig koalíciós párt lenne.”
Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese közölte, hogy egy ideális demokráciában a pártok csak a parlamentbe és az önkormányzatokba jelölnek képviselőket, az állami vállalatokat pedig szakmai rátermettség alapján vezetik. – Bízom benne, hogy Magyarország ilyen ország – nyilatkozta lapunknak az ügyvivő, aki szerint a politikának ezzel kapcsolatban annyi a feladata, hogy áttekintse, ezek az emberek mennyire szolgálják a közérdeket. Eörsi egyébként nem tartja szerencsésnek, hogy valakiket csak azért visszahívjanak különböző testületekből, mert párthoz köthetők, szerinte az SZDSZ mindig a szakmai kvalitások figyelembevételével delegált.
Az MSZP felső vezetéséhez közel álló informátorunk szerint Lendvai Ildikó hét végi kijelentése csak egy állomása a pártban egyre inkább teret nyerő SZDSZ-ellenes folyamatoknak. Hetekkel ezelőtt a szocialisták közép- és felső vezetői szűk körben értékelték a koalíció felbomlásával kialakult helyzetet, éppen akkor, amikor a Heti Válasz számba vette az állami vállalatok körül dolgozó szabad demokrata delegáltakat. Sok megyei vezető állítólag csak az összesítés láttán szembesült azzal, hogy az SZDSZ 2002-től mennyire tudatosan juttatta pozícióba a holdudvarához tartozókat megyei szinten. Egy hónappal ezelőtt, amikor egyre markánsabban igyekezett ellenzékiségét hangsúlyozni az SZDSZ, már a pártvezetésben is szóba került, hogy a liberális delegáltakat vissza kell hívni. – Az ugyanis nem működik, hogy miközben a szabad demokratákhoz tartozó személyek minden hónapban felveszik a tiszteletdíjukat, pártjuk támadni kezdi az MSZP-t – mondta informátorunk.
Korábban Gusztos Péter SZDSZ-es ügyvivő arról beszélt, hogy őszre tiszta helyzetet kell teremteni az állami vállalatokban dolgozó, a párt holdudvarához tartozó szakértők helyzetét illetően.
– Az SZDSZ ellenzéki párt, és nem állhat fenn még a látszata sem, hogy a szocialista párt lekötelezettje bármilyen értelemben – mondta korábban a politikus. A szabad demokraták országos tanácsának elnöke, Gulyás József azonban úgy nyilatkozott, hogy pártjának nincs lehetősége visszahívni az állami vállalatok vezető testületeiből senkit, hiszen oda minisztériumok, önkormányzatok vagy szakmai szervezetek jelöltek embereket.
A Heti Válasz 118 olyan szabad demokrata vagy SZDSZ-es kötődésű személyt számolt össze, aki öszszesen 149 állami tisztséget foglal el. A hetilap írásából kiderült, hogy különösen népszerűek az erdészettel-vadásztatással foglalkozó részvénytársaságok, a Volán-vállalatok, továbbá a gazdasági tárca által felügyelt MÁV-érdekeltségek.
Öt gólpassz egy mérkőzésen – a magyar futballista berúgta az ajtót a Liverpoolban
