Az OTP-t támadják a fogyasztóvédők

2008. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közérdekű keresetet indít az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) a legnagyobb magyarországi hitelintézet, az OTP ellen, mivel szerintük a bank jogszabálysértő gyakorlatot folytat. Az OFE amiatt a jogszabály miatt emelte fel a hangját, amely lehetővé teszi a bankoknak, hogy a már meglévő feltételeken, kamaton és díjakon a szerződés aláírása után meghatározott esetekben egyoldalúan változtassanak. A civil fogyasztóvédők azt sérelmezik, hogy a hitelintézetek gyakran visszaélnek ezzel a lehetőséggel, főleg amikor alapos ok nélkül, pusztán üzletpolitikai szempontok diktálnak – az ügyfél kárára.
– Az egyesület elsősorban fogyasztói panaszokból értesült erről az általánosnak mondható gyakorlatról, a probléma ráadásul sokakat érint, mivel egyre többen igyekeznek hitelekből fenntartani magukat – tudtuk meg Szép Gábor szóvivőtől.
Elmondta: szerződéskötéskor a hitelintézetek olyan, pusztán szubjektív megítélés alá eső feltételeket határoznak meg (mint például a
lakossági hitelek kockázati tényezőinek alakulása és a hitelezők forrás-, valamint hitelvezetési költségeinek megváltozása), amelyek sértik a fogyasztói érdekeket, a banknak viszont nagyon is kedvezőek. – Mivel megkeresésünkre az OTP azt mondta, hogy jogszerűnek tartják az eljárást, a bíróságra bízzuk a döntést arról, hogy tisztességtelenség-e pluszterheket róni a hitelfelvevőkre – közölte a szóvivő.
Lapunk megkeresésére az OTP-nél azt nyilatkozták: semmiképpen nem lehet tisztességtelen az a gyakorlat, amelyre jogszabály ad lehetőséget. Az egyoldalú módosítás lehetősége a hosszú lejáratú szerződések kockázatát hivatott kivédeni, s ez a gyakorlat a világon mindenütt elfogadott – jegyezték meg a bank kommunikációs osztályán, hozzátéve: önmagáért beszélő tény, hogy az Európai Unió tavaly elfogadta az úgynevezett
fogyasztásihitel-direktívát, amely szintén megkérdőjelezhetetlenné teszi a bankok módosításhoz való jogát.
Az OTP emellett a gazdasági és pénzpiaci folyamatokban bekövetkező változásokkal magyarázza azt, hogy miért fordulhat elő olyan eset, amikor szükséges ezt a gyakorlatot alkalmazni. Kiderült, hogy az egyoldalú szerződésmódosítás ezért arra ad lehetőséget, hogy időről időre a szerződési helyzetet a bankok az aktuális gazdasági helyzethez igazítsák – ez történhet az ügyfél terhére és javára is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.