Közérdekű keresetet indít az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) a legnagyobb magyarországi hitelintézet, az OTP ellen, mivel szerintük a bank jogszabálysértő gyakorlatot folytat. Az OFE amiatt a jogszabály miatt emelte fel a hangját, amely lehetővé teszi a bankoknak, hogy a már meglévő feltételeken, kamaton és díjakon a szerződés aláírása után meghatározott esetekben egyoldalúan változtassanak. A civil fogyasztóvédők azt sérelmezik, hogy a hitelintézetek gyakran visszaélnek ezzel a lehetőséggel, főleg amikor alapos ok nélkül, pusztán üzletpolitikai szempontok diktálnak – az ügyfél kárára.
– Az egyesület elsősorban fogyasztói panaszokból értesült erről az általánosnak mondható gyakorlatról, a probléma ráadásul sokakat érint, mivel egyre többen igyekeznek hitelekből fenntartani magukat – tudtuk meg Szép Gábor szóvivőtől.
Elmondta: szerződéskötéskor a hitelintézetek olyan, pusztán szubjektív megítélés alá eső feltételeket határoznak meg (mint például a
lakossági hitelek kockázati tényezőinek alakulása és a hitelezők forrás-, valamint hitelvezetési költségeinek megváltozása), amelyek sértik a fogyasztói érdekeket, a banknak viszont nagyon is kedvezőek. – Mivel megkeresésünkre az OTP azt mondta, hogy jogszerűnek tartják az eljárást, a bíróságra bízzuk a döntést arról, hogy tisztességtelenség-e pluszterheket róni a hitelfelvevőkre – közölte a szóvivő.
Lapunk megkeresésére az OTP-nél azt nyilatkozták: semmiképpen nem lehet tisztességtelen az a gyakorlat, amelyre jogszabály ad lehetőséget. Az egyoldalú módosítás lehetősége a hosszú lejáratú szerződések kockázatát hivatott kivédeni, s ez a gyakorlat a világon mindenütt elfogadott – jegyezték meg a bank kommunikációs osztályán, hozzátéve: önmagáért beszélő tény, hogy az Európai Unió tavaly elfogadta az úgynevezett
fogyasztásihitel-direktívát, amely szintén megkérdőjelezhetetlenné teszi a bankok módosításhoz való jogát.
Az OTP emellett a gazdasági és pénzpiaci folyamatokban bekövetkező változásokkal magyarázza azt, hogy miért fordulhat elő olyan eset, amikor szükséges ezt a gyakorlatot alkalmazni. Kiderült, hogy az egyoldalú szerződésmódosítás ezért arra ad lehetőséget, hogy időről időre a szerződési helyzetet a bankok az aktuális gazdasági helyzethez igazítsák – ez történhet az ügyfél terhére és javára is.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek