Elérték a Bajkál-tó alját

A becsültnél jóval mélyebb, 1680 méteres a Föld legnagyobb édesvízkészletét jelentő Bajkál-tó – állapították meg orosz tudósok. Az egyedülálló ökoszisztémájú állóvíz több hónaposra tervezett kutatásához két mini-tengeralattjárót használnak fel.

Hírösszefoglaló
2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen 1680 méteres mélységig ereszkedett le két orosz mini-tengeralattjáró tegnap, míg leért a szibériai Bajkál-tó fenekére. Hasonló eszközökkel eddig soha nem vizsgálták a tavat, a kutatók legfeljebb néhány száz méterre merészkedtek le – jelentette az AFP. A hosszú ideje tervezett expedíció célja, hogy feltérképezze a világ legmélyebb állóvizének alját, és biológiai, illetve geológiai kísérleteket végezzen odalent. Mint arról korábban beszámoltunk, az UNESCO által a világörökségbe felvett Bajkál-tó ökológiai rendszere egyedülálló, több mint 1700 állat- és növényfaj él benne, amelyek közül sok csak itt lelhető fel a világon. A tudósok arra is kíváncsiak, vajon találnak-e eddig ismeretlen élőlényeket, és nem titkolt szándékuk, hogy új metángáz-lelőhelyre bukkanjanak. A megelőző vizsgálatok szerint erre van remény. Három-három kutatóval a fedélzetén az első tengeralattjárót, a Mir–1-et kevéssel később a második, a Mir–2 követte, amikor kiderült: a Bajkál jóval mélyebb a korábban becsült 1637 méternél – közölte az ITAR-TASZSZ hírügynökség. Artur Csilingarov, az expedíció vezetője elmondta: megfigyelni, tanulmányozni akarják a tavat, majd segíteni abban, hogy mostani állapotában megőrizzék. Egyébként itt lelhető fel a Föld édesvízkészletének egyötöde. A tervek szerint a következő hónapokban a Mir–1 és a Mir–2 több tucatszor merül le a Bajkál-tó mélyére.
Csilingarov, aki a Kreml szakembereként vesz részt az expedícióban, már vezetett hasonló vállalkozásokat, tavaly egyike volt azoknak, akik egy titánkapszulában orosz zászlót helyeztek el az Északi-sark alatt, a Jeges-tenger fenekén. Ezzel azt akarták jelezni, hogy Oroszország igényt tart az Arktisz alatti kontinentális talapzatra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.