Életet menthet az elsősegélyláda

Húsz-, de akár harmincezer forintos bírságot is kaphatnak azok az autósok, akik lejárt szavatosságú elsősegélydobozzal közlekednek. A büntetés nagyságát a járőr mérlegeli, ám megelégedhet szóbeli figyelmeztetéssel is. A rendőrség minden korábbi tévhittel ellentétben nem ellenőrzi kiemelten a ládákat, de meglétüket a gépjármű más kötelező tartozékához hasonlóan számon kérheti.

Berta Hajnal
2008. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bontatlannak nem, de hiánytalannak kell lennie az autós elsősegélydoboznak, hiszen sosem tudni, mikor lesz szükség vészhelyzetben valamelyik tartozékára. Még ha a vezető – ahogy azt a tapasztalatok mutatják – nem is mer segítségnyújtásba kezdeni, egy orvos életet menthet a felszereléssel – hangsúlyozta kérdésünkre Jámbor István, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) közlekedésrendészeti osztályvezetője. Egyben cáfolta azt a korábban sok helyütt megjelent hírt, hogy bármelyik kapitányságon a ládák fokozott ellenőrzését rendelték volna el. – Mindig is voltak és lesznek ilyen számonkérések, hiszen az autók kötelező tartozékáról van szó – mondta az osztályvezető, s hozzátette: az autósok nem helyeznek kellő hangsúlyt a dobozok cseréjére. Időről időre, nagyjából három-öt évenként ugyanis újat kell beszerezni, mert lejár a szavatosságuk. Ezt a dátumot a gyártó pecsétje mutatja, a rendőrök nem bontják fel és nem vizsgálják meg egyenként a kötszer, a jód vagy a gumikesztyű szavatosságát, de ha ezek bármelyike sérült, nem steril, az súlyos következményekkel járhat. A gondatlan vezetőket szóbeli figyelmeztetésben részesíthetik, helyszíni bírsággal sújthatják, sőt fel is jelenthetik. Erről az adott helyzetben dönthet az intézkedő járőr. A jogszabályok 30 ezer forintban szabják meg az ilyen esetben kiszabható büntetés határát, de a mentőláda szavatosságának lejárta a legenyhébb szabálysértésnek számít. Arról nincs statisztikája az ORFK-nak, hány autóst büntetnek meg ezért évente, mivel az ilyen mulasztást több más szabálytalansággal együtt tartják számon.
Az elsősegélydobozok meglétét a közúti járművek forgalomba helyezéséről, forgalomban való részvételéről szóló miniszteri rendelet, a Köhém írja elő. Ebben azonban nincs szó a szavatossági idő lejártáról, vagyis elvileg ezt nem is büntethetnék – emelte ki a Totalcar magazin egyik cikke. Jámbor István ugyanakkor lapunknak erre csak annyit mondott: szerinte nincs probléma a szabályokkal, az előírások célja, hogy megfelelő minőségű anyagokat használjanak az autósok. Ellenkező esetben több kárt okozhatunk, mint hasznot.

Újfajta Gyermekülés. Januártól nem használhatók az autókban bizonyos régi típusú gyermekülések, a Nemzeti Közlekedési Hatóság tegnap megkezdte az ilyen tartozékokat gyártó és forgalmazó cégek ellenőrzését. Így akarják kiszűrni azokat a kifogásolható biztonságú termékeket, amelyek még az 1995 előtt érvényes szabvány szerint készültek. Jövőre már csak a 03-as, illetve 04-es számú üléseket fogadják el a hatóságok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.