Elgondolkoztató német statisztika

Érdekes jelenségről tanúskodik a német pártokról készült legfrissebb felmérés. A köztársaság történetében most először fordult elő, hogy a két nagy néppárt tagjainak számát tekintve változás állt be a hagyományos rangsor élén. A világháború befejezése óta állandó éllovasnak bizonyuló szociáldemokraták vezető pozíciójukat kénytelenek voltak átengedni a kereszténydemokratáknak.

Stefan Lázár
2008. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha egyértelmű nyertest kellene megjelölni, akkor a felmérés győztese a Baloldal. A szocialisták alkotják az egyetlen pártot, amelynek összlétszáma fokozatosan növekszik. A statisztikai adatok tükrözik az ország polgárainak hangulatát. A lakosság majd kétharmada (63 százalék) pesszimistán tekint a jövőbe, 1997 óta ez a legkiábrándítóbb érték.
A fő okot a benzin, a gáz és az olaj árának emelkedése szolgáltatja.
A Rajna-Vesztfáliai Gazdasági
Kutatóintézet felmérése szerint ebben az évben a német átlagcsaládok 650 euróval többet lesznek kénytelenek kiadni az energiahordozókra, mint 2007-ben.
A párttagok bizalomvesztése mindenekelőtt a legidősebb pártot, az 1863-ban megalakult Német Munkásegyesület utódát, az SPD-t érinti, miután leáldozóban van az „elvtársak” szerencsecsillagának.
A hanyatlás arra a meggyőződésre vezethető vissza, hogy az SPD a nagykoalíción belüli kompromisszumaival nem képviseli megfelelően a kisemberek érdekeit. E folyamat már a szigorú takarékosságot szorgalmazó Gerhard Schröder kancellársága alatt megkezdődött, és most Kurt Beck jelenlegi pártelnök népszerűtlenségével folytatódik.
Az 1976-os rekordhelyzettel (több mint egymillió párttag) szemben csak 529 994 személy rendelkezik SPD-pártigazolványnyal. A CDU-tagok száma mindössze 1746-tal több, de ez is elegendő a presztízssikerhez Angela Merkel pártjának. A CDU 1983-ban érkezett a csúcsra 735 ezer taggal. Azóta tartóssá vált a létszámcsökkenés, de annak üteme lassabbnak bizonyult, mint az SPD-nél. A szociáldemokraták költséges reklámkampánnyal léptek a nyilvánosság elé, de a negatív trendet nem tudták feltartóztatni.
Az ellenzék pártjainak fejlődése stagnál. Sem a liberális FDP (64 ezer), sem a Zöldek (44 700) nem voltak képesek arra, hogy újabb tagokat toborozzanak. A szocialisták viszont tőkét kovácsoltak a pesszimista hangulatból, és a keleti tartományokban bevált szlogenjeiket a nyugati országrészre is sikerült kiterjeszteniük. A Baloldal hangadóinak – Oskar Lafontaine, Gregor Gysi – populista jelszavai megfelelő visszhangot váltottak ki, és az elmúlt fél esztendő során több mint 74 ezer taggal rendelkező erővé fejlesztették a Baloldalt, amely most elsősorban abban bízik, hogy a szeptember végén sorra kerülő bajorországi választás során, az igen konzervatív beállítottságú vidéken is sikerül majd bejutnia a tartományi parlamentbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.