Előny a nagybirtokosoknál

Politikamentesnek nevezett rendezvényen mutatta be tegnap Gráf József agrárminiszter a kormány által már jövőre bevezetni kívánt új agrártámogatási modellt. A tervet ellenzők nem kaptak meghívást, így közleményben fejtették ki álláspontjukat. A kormány augusztus elsején jelzi majd az új modellre való áttérési szándékát az Európai Uniónak.

Dénes Zoltán
2008. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiszámíthatóbb jövedelmezőséget biztosít a kormány által jövőre bevezetni kívánt új agrártámogatási modell, az egységes támogatási rendszer (SPS), s könynyebbé teszi a piaci viszonyokhoz való alkalmazkodást – közölte tegnap Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter egy szakmai szervezetekkel közösen megtartott konferencián. Bár a jelenlévők külön kiemelték a kérdés szakmai jellegét, mondván, az esemény nélkülözi a politikai felhangokat, a jövő évi váltást ellenzőket mégsem hívták meg. Közleményében a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) külön kiemeli, hogy döbbenetesnek tartja a miniszter eljárását, hiszen ismételten csak a kormánnyal „baráti érdekképviseleteket” és a köztestületként működő agrárkamarát hívta meg az egész gazdatársadalmat érintő egyeztetésre.
A rendezvényen Gráf az SPS előnyeként emelte ki, hogy fékezi a jelenlegi modellben egyre erőteljesebb spekulációs célú, értéktelen földek bevonását a támogatási rendszerbe. A mostani modellben ugyanis a rendelkezésre álló forrásokat a megművelt terület nagysága szerint osztják ki, míg a jövőre bevezetni kívánt rendszerben egy, a 2006-os birtokviszonyok alapján megállapított, történelmi bázisnak nevezett támogatási összeget adnának a gazdálkodóknak vagyoni értékű jogként. A miniszter elmondta: az SPS a földtulajdonnal és bérlettel rendelkező, a földjüket művelő gazdálkodók számára biztosít forrásokat, így háttérbe szorítja a spekulációt. Ez szerinte stabilizálhatja a földbirtokrendszert. A Magosz szerint ugyanakkor az SPS bevezetése 2020-ig véglegesen befolyásolja a földhasználók, a bérlők körét, a földárakat, a bérleti díjakat és nem utolsósorban a támogatásokhoz jutottak körét. Az pedig, hogy történeti bázishoz kívánják kötni a támogatások jelentős részét, különösen hátrányos a már meglévő, de fejlődőképes kis- és középbirtokok, valamint a gazdaságukat újonnan felépíteni akaró fiatal gazdák számára.
Gráf József ezzel szemben azon véleményének adott hangot, hogy az új modell bevezetése a 200 ezer regisztrált gazdálkodóból legfeljebb 15-20 ezernek okoz majd sérelmet, amit egy ezen problémák kezelésére létrehozott külön pénzügyi kerettel kívánnak majd ellensúlyozni. Az agrárminiszter az SPS-t egyszerűbbnek és átláthatóbbnak is nevezte, és azt is megjegyezte, hogy könnyebbé teszi a gazdálkodók forráslehívását. A Magosz ezzel szemben rámutatott: a régi tagállamokban működő SPS-rendszer jóval bonyolultabbnak és költségesebbnek bizonyult. Az új tagállamok – tették hozzá – nem kötelesek áttérni a bonyolultabb modellre, a régiek pedig 2013 után egyszerűbb támogatási rendszert kívánnak alkalmazni, amely az itthon jelenleg is alkalmazott támogatásra hasonlít.
– A Fidesz szerint a kormány a hozzá közel álló tsz-lobbi érdekében, e kör vagyonfelhalmozásának elősegítésére akarja bevezetni az SPS-rendszert – mondta az MTI-nek az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke. Font Sándor pártja álláspontját tolmácsolva hangsúlyozta: ha Gráf József kezdeményezi az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetését, akkor ezért az agrárminisztert súlyos felelősség terheli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.