Fizetnie kell a mentőszolgálatnak

Több mint félmilliárd forintot kell kifizetnie az Országos Mentőszolgálatnak (OMSZ), miután pert vesztett a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetével szemben. Az OMSZ szerint a bíróság ítéletének végrehajtása akadályokba ütközik.

Mizsei Bernadett
2008. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyévi pereskedés után döntött a Legfelsőbb Bíróság: az OMSZ-nek ki kell fizetnie azt az összeget, amivel egy korábbi jogellenes döntése nyomán megkárosította dolgozóit. A szakszervezet azután fordult bírósághoz, hogy 2004-ben, Takács István vezetősége alatt a mentőszolgálat azonnali hatállyal felbontotta a közalkalmazottak úgynevezett kollektív szerződés hatályú megállapodásait. A dolgozók így számos támogatástól estek el. A szakszervezet vezetője, Toma Lajos lapunknak elmondta: korábban arra szolgáltak a pluszjuttatások, hogy megállítsák azt a tendenciát, miszerint évente a dolgozók harminc százaléka hagyja el a szakmát. Takács négy évvel ezelőtti döntése nyomán az alkalmazottak olyan többletjuttatásoktól estek el, mint a hűségjutalom (10 éves munkaviszony után jár), a nyugdíjba vonulási, illetve a balesetmentes vezetésért járó jutalom. A szóban forgó félmilliárd csak a hűség- és a nyugdíjba vonulási jutalomra vonatkozik, így az összeg Toma szerint a duplájára is nőhet.
Az OMSZ kommunikációs igazgatója, Győrfi Pál a történtekre úgy reagált: a Legfelsőbb Bíróság egy olyan, 2004 előtti megállapodás-csomagot helyezett ismét hatályba, amelyet az OMSZ akkori vezetése az intézménynél tevékenykedő kincstári biztos döntése alapján bontott fel. Toma viszont úgy látja: elképzelhetetlen, hogy a kincstári biztos jogellenes utasításra adjon ki rendelkezést. Győrfi szerint emellett a Legfelsőbb Bíróság ítéletének végrehajtása számos akadályba ütközik. Példaként említette a megállapodást, amely lehetővé tenné a mentődolgozók 24 órás szolgálatát. Ezt uniós csatlakozásunk óta a hatályos törvény ugyanis tiltja. Az OMSZ keresi a megoldást kifizetési kötelezettsége teljesítésére, illetve egyeztetést kezdeményezett a szakszervezet képviselőivel.
Mivel az OMSZ az egészségügyi tárca háttérintézete, a Legfelsőbb Bíróság döntése a tárcát is érinti. Arra azonban nem kaptunk választ a tárcánál, hogy segítenek-e a milliárdos összeg kifizetésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.