Késik a béke a világ tetején

Nem indul könnyen a demokrácia Nepál számára. A himalájai országban élők bizakodva reménykedhettek abban, hogy a két évvel ezelőtt véget ért, több ezer ember életébe került, tíz éven át tartó polgárháború, illetve a 240 évig fennálló, az abszolút és az alkotmányos monarchia államformák között lebegő, a politikai pártok heves rivalizálásától sem mentes királyság májusi megszüntetése után új, békés korszak köszönt be. Az elmúlt hetek eseményei ezt egyelőre nem igazolják.

2008. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nepál, a 29 milliós lakosú, 147 ezer négyzetkilométer nagyságú, Kína és India által körbehatárolt országban május végén végleg kimondták a csaknem két és fél évszázada létező monarchia megszűntét, az újonnan megalakult parlament felszólította az uralkodót, Gianendrát a királyi palota elhagyására, egyben megszavazták az új államformát, a köztársaságot. Katmanduban, a fővárosban több tízezren vonultak az utcákra, hogy megünnepeljék a „köztársaság napját”. A rendszerváltás békésen zajlott le, a politikai és ideológiai ellenfelek összefogása révén sikerült eltávolíttatni hivatalából azt az embert, aki hatalmának megszilárdítása végett „abszolúttá” kívánta változtatni az évtizedek óta létező alkotmányos monarchiát.
Nepálban már 1959-ben megkísérelt többpártrendszert bevezetni az akkori uralkodó, Mahendra király, ám nem sokkal később viszszaállította a régi rendet. 1991-ben a lakosság már tüntetéseken követelte a demokratikus többpártrendszer életbe léptetését, amelynek megvalósulása után állandósultak a pártviszályok, a kormányok pedig egymást váltogatták – tizenhét év alatt tizennyolc kormánya volt az országnak. A helyzettel elégedetlen, 2001-től uralkodó Gianendra először 2002-ben, majd 2005-ben oszlatta fel a parlamentet, s teljhatalommal ruházta fel magát. Intézkedésének szükségességét egyebek között azzal támasztotta alá, hogy egy, az 1990-es évek derekán színre lépett, Mao Ce-tung tanításait követő, marxista-kommunista köztársaság megteremtéséért harcoló csoport vezetői fegyveres konfliktus révén is hajlandók voltak harcolni igazukért. A csoport néhány év alatt komoly társadalmi támogatottságra és fegyverarzenálra tett szert, a lázadók 10-15 ezer harcosukkal mára az ország több régióját is az irányításuk alá vették. A maoisták csalódtak a kilencvenes évek eleji rendszerváltozásban, s úgy látták, az elszegényedett vidék helyzete sem javult. Az ENSZ jelentése szerint az 1996-tól folytatott véres kampányuk során 13 ezren vesztették életüket.
A tíz évig tartó polgárháború nélkül minden bizonnyal ma is monarchia lenne Nepál hivatalos államformája, hiszen Gianendra a lázadókkal leszámolni nem képes kormány tétlensége miatt oszlatta fel az alkotmányozói gyűlést. Ez lett a veszte. Százezrek vonultak az utcára, az alkotmányos monarchiát addig támogató kormánypártok pedig a maoistákkal karöltve tüntettek ellene. Tavaly megállapodást írtak alá a királyság megszüntetéséről.
Noha május végén megalakult az új nemzetgyűlés, a mai napig nem alakítottak kormányt a maoisták, akik mindenkit meglepve megnyerték a választásokat. A maoisták ugyanis – parlamenti többség híján – nem hajlandók akárkivel koalí-ciót kötni, szerintük a régi politikai pártok nem készek a szükséges gazdasági és szociális reformok végrehajtására, ugyanakkor csak egy közös politikai program jelenthet stabilitást egy újonnan megalakuló kormány számára. A maoisták később teljesen elzárkóztak a kormányalakítástól, miután a napokban államfőjelöltjük, Ramradzsa Prasad Szingh a parlamentben elvesztette az elnökválasztást a Nepáli Kongresszus Párt jelöltjével, Ram Baran Jadavval szemben. Az új elnök szerdán egy hetet adott az egykori lázadócsoportnak a kormányalakításhoz. A kezdeti elzárkózás után a maoisták feltételeket támasztottak: írásos hozzájárulást a többi párt részéről, hogy minimum két évig hatalmon maradhassanak, amely idő alatt kidolgozzák az új alkotmányt. Követelik továbbá a három ellenzéki párt szövetségének felbontását. Elemzők szerint eleget tenni a maoisták követeléseinek létfontosságú a béke fenntartásához, amint az is, hogy a reguláris hadsereg befogadja kötelékébe az egykori gerillacsoport fegyveres harcosait. A nepáli hadsereg vezérkara erre egyelőre nem hajlandó.
Nem járult hozzá az új korszak békés jellegéhez az sem, hogy az új államfő-helyettes, Paramananda Dzsha hindi nyelven szólalt meg beiktatási ceremóniáján. Nepálban több napja tartanak a tüntetések, a tiltakozók bocsánatkérést követelnek, és az eskütétel nepáli nyelven történő megismétlését. A tüntetéseken hindi- és India-ellenes felszólalásokra is sor került.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.