Lassú az apadás a Felső-Tisza mentén

A Tisza teljes hosszán árvízvédelmi készültség van, a Hernádon ugyanakkor lassú apadást prognosztizáltak a vízügyi szakemberek. Magyarországon összesen 18 folyón és patakon, 765 kilométeren zajlik első fokot meghaladó védekezés. Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter szerint nincs súlyos szennyezés a Tiszán. Nyugat-Ukrajnában 26 főre emelkedett a területi árvizek halálos áldozatainak száma. Romániában több mint tízezer embert lakoltattak ki, a Traian Basescu államfő vezetésével ülésező kormány pedig tegnap 54 ezer forintnak megfelelő gyorssegélyt ítélt meg azoknak a családoknak, akiknek otthona tönkrement a természeti csapás során, emellett Bukarest valószínűleg uniós támogatást is kér a károk enyhítésére.

Munkatársainktól
2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassú apadás kezdődött meg a Tisza felső szakaszán és a Hernádon – hangzott el a tegnap délután Gergelyiugornyán tartott sajtótájékoztatón. Összesen 18 különböző folyón és patakon, 765 kilométer hosszúságú szakaszon zajlik első fokot meghaladó védekezés. Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter lapunknak elmondta: az első napok tapasztalatai alapján megállapítható, hogy országosan az árhullám elleni védekezés és a helyreállítás mintegy egymilliárd forintot emészt majd föl. Kóthay László szakállamtitkár kifejtette: az árvízvédelmi rendszer jelenlegi állapotában nem nyújt teljes körű szolgáltatást, ezért 2013-ig száztízmilliárd forintos fejlesztést hajtanak végre a Tisza északkeleti szakaszán. Ennek részeként megépül a beregi árasztási rendszer, és Lónyáig megerősítik a gátat.
A tárcavezető elmondta azt is, hogy a Romániában tartózkodó magyar környezetvédelmi szakemberek tájékoztatták az eddig ellentmondásos tiszai folyószenynyezésről. Ez alapján a miniszter cáfolta azokat a sajtóhíreket, miszerint a Borsabánya mellett átszakadt zagytározóban cianidos anyagot tárolt volna a román bányászati cég. Hozzátette: Magyarországon nem lehet hozadéka a gátszakadásnak, mert a hatalmas mennyiségű víz föloldotta a négy órán keresztül kiömlő zagyot. – Kategorikusan kijelenthetem, hogy a Tiszában nem észlelhető mérgezés – nyomatékosított.
Szentesi Péter, a felső-Tisza-vidéki környezetvédelmi felügyelőség igazgatója ugyanakkor nem cáfolta, hogy hétfőn kadmiumot mutattak ki a mintavételben, ám annak értéke az egészségügyi határérték alatt volt, mint mondta, a kadmium jelenléte a vízben szokványos. – A mérgezés vagy nem ért még ide, vagy felhígult a hatalmas mennyiségű vízben – magyarázta, hozzátéve, hogy minden elem a megengedett határérték alatt volt a tegnap vett mintákban.
A megáradt Tisza mellett tartott tájékoztatón elhangzott: a szakemberek folyamatosan, minden félórában mintát vesznek a folyó vizéből, és amennyiben mégis észlelhető volna nagyobb fokú szennyezés, tájékoztatni fogják a lakosságot. Szabó Imre elmondta: az Ukrajnából és Romániából vízfelszínen úszó hulladéktól (elsősorban műanyag palack és nejlonzsák) a magyar hatóságok tisztítják meg a folyót. Kérdésünkre, hogy ennek költsége kit terhel, azt felelte: a tárca be fogja nyújtani a számlát Ukrajnának, amely 2004-ben szivattyúzással térítette meg az okozott kárt Magyarországnak. Felvetésünkre kijelentette: elképzelhető, hogy keleti szomszédunk ezúttal is barterben fizeti meg az okozott környezetszennyezést.
Ukrajnában Arszenyij Jacenuk házelnök csütörtökre rendkívüli parlamenti ülést hívott össze, amelynek napirendjén két kérdés szerepel: a Nyugat-Ukrajna hat megyéje, köztük Kárpátalja víz alá került részeinek természeti katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánításáról szóló elnöki rendelet jóváhagyása, illetve az állami költségvetés módosítása, hiszen csak ezt követően lehet megejteni a nagyobb pénzek átutalását. A károk összegét Julija Timosenko kormányfő a kabinet hétfői rendkívüli ülésén három-négy milliárd hrivnyára becsülte. Tegnap 26 főre emelkedett a nyugat-ukrajnai megyéket sújtó árvizek halálos áldozatainak száma. Továbbra is több mint 40 ezer lakóház, csaknem 34 ezer hektár mezőgazdasági földterület van víz alatt. Az árvíz által fenyegetett régiókból több mint húszezer embert telepítettek ki. Teljes a készültség a Tisza kárpátaljai szakaszán is, de a helyzet egyelőre nem ad okot nyugtalanságra. Csapnál várhatóan két nap múlva tetőzik majd a folyó, ám a szakemberek szerint a védőgátak a tíz méter magas szintemelkedést is kibírják. Kárpátalján egyébként az árvízkárokat csaknem 164 millió hrivnyára becsülik.
Romániában több mint tízezerre emelkedett az árvíz miatt kilakoltatott személyek száma, miután a Szeret folyón levonuló árhullám egész településeket öntött el. A bukaresti belügyminisztérium tegnapi összesítése szerint a katasztrófa sújtotta két észak-erdélyi és négy moldvai megyében 10500 személynek kellett a lakásától távol töltenie az éjszakát. A víz 99 házat teljesen tönkretett, 122-t pedig az összeomlás fenyeget, hét kilométernyi országút, 1067 kilométer megyei és helyi jelentőségű út járhatatlanná vált. Az elsodort vagy megrongált hidak, pallók száma meghaladja az 1400-at. Megsínyli az áradást a mezőgazdaság is: a moldvai megyékben 23315 hektár megművelt terület került víz alá. Tegnap Bákó és Iasi megyében rendeltek el riadókészültséget a hatóságok, miután a Szeret vízhozama meghaladta a rekordnak számító 2676 köbmétert másodpercenként, és a folyó számos települést teljesen elárasztott. A csendőrség, a hadsereg és a katasztrófavédelmi felügyelőség alakulatai ezekből a falvakból mentőcsónakokkal szállítják az embereket a környéken felállított sátortáborokba. A Traian Basescu államfő vezetésével ülésező román kormány tegnap 54 ezer forintnak megfelelő gyorssegélyt ítélt meg azoknak a családoknak, akiknek otthona tönkrement a természeti csapás során, emellett Bukarest valószínűleg uniós támogatást is kér a károk enyhítésére. Cristian David belügyminiszter egyébként ama véleményének adott hangot, hogy a román hatóságok részben megelőzhették volna az árvíz okozta pusztítást, ha Ukrajna időben tájékoztatja őket az onnan levonuló árhullámról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.