A demokrácia győzelme, hogy a városi bíróság jogerős döntése kimondta: a város jegyzőjének hitelesítenie kell az aláírásgyűjtő íveket, és a demokrácia győzelme lesz a népszavazás is, amely dönt majd a gyárról, s nem egy pár fős testület határoz hatalmi arroganciával a város feje fölött egy ilyen fontos kérdésben. Ezt Tuzáné Takács Zsuzsanna gyöngyösi fideszes képviselő mondta lapunknak. Az ellenzéki politikus arra reagált, hogy a Gyöngyösi Városi Bíróság kötelezte a város jegyzőjét: hitelesítse az indiai Apollo Tyres gumigyár tervezett gyöngyösi üzemének építése ellen civilek által gyűjtött népszavazási aláírásgyűjtő íveket.
Emlékezetes, Gyurcsány Ferenc januári, indiai látogatásán tett bejelentését követően kezdeményeztek aláírásgyűjtést a városlakók a gyár ellen, de a hitelesítést a város jegyzője megtagadta. Az aláírások gyűjtésére 30 nap áll rendelkezésre, és amennyiben összegyűlik a kellő számú támogató szignó, a népszavazást még az ősszel kiírhatják. A Fidesz számításai szerint kevéssel több mint hatezer-ötszáz aláírásra van szükség a referendum kiírásához. Információink szerint egy telefonon végzett előzetes felmérés szerint a lakosság kilencven százaléka elutasítja az Apollo gyöngyösi megtelepedését.
A település szocialista polgármestere, Hiesz György a távirati irodának korábban úgy nyilatkozott: a Fidesz a népszavazási kezdeményezésével csupán politikai okokból nagy károkat okozhat a városnak, és kockára tesz egy 900 munkahelyet jelentő beruházást. Mindez annak fényében különösen érdekes, hogy a helyi szocialisták gazdasági programjában központi helyen az idegenforgalom, a Mátra turisztikai fejlesztése, a gyógyturizmus és a klimatikus gyógyhelyek fejlesztése szerepel. Gumigyárról említést sem tettek.
– A Fidesz nem a gazdaság fejlesztése ellen van, a „tiszta” technológiát szívesen látjuk az ipari parkban, nagy örömmel cserélnénk például Kecskeméttel, ahol a Mercedes épít autógyárat – mutatott rá Tuzáné. A Magyarországon „márkanévként” beharangozott Apollo Tyres Gyöngyösön alkalmazni kívánt technológiájával kapcsolatban korábban Neeraj Kanvara, az indiai gyár alelnöke azt mondta: a cég garanciát vállal a gyár környezetbarát működésére. A lakosság azonban tart azoktól a gyártás során használt policiklikus vegyületektől, amelyeket 2009-től ki fognak tiltani az Európai Unióból, továbbá a gyártás során keletkező, és az ahhoz felhasznált több ezer tonna korom rákkeltő hatásától. A gyengébb minőségű gumi kopása következtében a levegőbe kerülő policiklikus aromás szénhidrogénekről (dioxinok, benzolszármazékok) már korábban bebizonyították, hogy rákkeltő hatásuk van.
– Ráadásul a várostól mindössze egy kilométerre fekszik az ipari park, míg az indiai gyár harmincöt kilométerre található az első lakott területtől – hívta fel a figyelmet a veszélyre Tuzáné Takács Zsuzsanna, és hozzátette: a technológia során nagy mennyiségű, ivóvíz tisztaságú vízre is szükség van, ráadásul a gyártás annyi vizet igényelne, mint Gyöngyös teljes fogyasztása, ami sokszorosára emelkedő vízdíjakat eredményezhet. Szerettük volna megtudni Hiesz György véleményét is, de a városháza titkárságán úgy informálták lapunkat, hogy a polgármester és Végh Attila alpolgármester is szabadságát tölti.
Világbajnokunk rosszul lett, újabb hat magyar érem a budapesti birkózóversenyen
