Így, hogy pekingi indulása miatt Fazekas Róbert újfent indulatokat gerjeszt, látszólag a szombathelyi önkormányzat és a T-Mobile telekommunikációs cég között, talán nem haszontalan néhány tényt vagy legalábbis nehezen megfellebbezhető következtetést rögzíteni az ismét napirendre került ügyben.
Az első és legfontosabb: Fazekas Róbert vitatható módon nyerte meg az athéni olimpia diszkoszvető versenyszámát. Ezen megállapításhoz nem szükséges a négy évvel ezelőtti kétes történésekben, a mintavétel, majd a szökés körülményeiben elmélyednünk, maga az atléta adta a legcáfolhatatlanabb bizonyítékot. Athénban 70,93 méterrel lett első, Pekingbe 64,56 méterrel jutott ki. A két számadat nem hazudik. Hogy Fazekas Róbert ezt teszi? Ráadásul egyes-egyedül a százhetvenegy magyar olimpikon közül, sőt a teljes magyar sporttársadalomban? Aligha. A rajta vesztett sportoló legalább annyira bűnös, mint áldozat. Fazekas nem hazudik, inkább elhallgatja a teljes igazságot. Lelke rajta.
A „főnökei” viselkedése legalább ilyen érdekes, az edzőtől az orvoson, a támogatókon át egészen a Magyar Olimpiai Bizottság elnökéig és az akkori sportminiszterig. Az erkölcs szabályai szerint előttük két út állt: az atléta vétkét elismerve vagy lemondanak, vagy az igazát hirdetve a végsőkig kitartanak mellette. Schmitt Pál, a MOB elnöke első hivatalos, még athéni megnyilvánulásakor úgy tűnt, hogy a második utat választja, hiszen Fazekas esete után, az Annus ellen indított hajsza előtt büszkén beszélt a kalapácsvetőről. Aztán irányt váltott. Pedig ha akkor lemond, másokat is lépésre kényszerít, ráadásul később megtisztultan újrajelöltethette volna magát.
Az athéni szégyen után a MOB úgy rendelkezett, hogy azon sportoló, akit olimpián doppingvétségen érnek, az ötkarikás játékon később, eltiltása lejárta után sem vehet részt. Mivel visszamenőlegesen semmiféle törvény nem lehet hatályos, ez a szabály csak Pekingtől léphet életbe. Üzent a gyémántfokozatú támogató, a T-Mobile is: ha csak egyetlen magyar doppingeset lesz a pekingi olimpiával bezárólag, felmondja a MOB-bal kötött szerződését.
Fazekas Róbert teljesítette a kiküldetési feltételeket, az olimpiai mozgalmat érintő magyar doppingügy nem volt Athén óta, a MOB mégis vonakodott benevezni az atlétát, a T-Mobile pedig rosszallását fejezi ki az indulása miatt. Az ügynek ideiglenesen Ipkovich György, Szombathely (egyébként szocialista) polgármestere vetett véget. Kilátásba helyezte, hogy amennyiben a T-Mobile nem hagy fel földije és támogatottja bírálatával, akkor felbontja a város és a cég közötti szerződést. A gyémántfokozatú ezután takarodót fújt. Aligha erkölcsi megfontolásból.
A tisztelt felek elvetették a sulykot, amely röptében még a leplet is lerántotta.
Nincs újdonság: hatalmi és üzleti érdekek cibálják a tépett szálakat. Fazekas csak bábu, avagy a megszemélyesült ürügy, Ipkovich György váratlanul felbukkant epizodista. A kapcsolat nem Szombathely, hanem a MOB irányába akadozik.
Fenyeget a vonalszakadás.
Itt az friss Netflix-toplista: mutatjuk mit nézzen meg, ha nem akar lemaradni
