Kiárusítják bezárt gyógyfürdőinket

A külső kerületek nagy hírű gyógyfürdőinek, uszodáinak eladásából faragná le veszteségeit a fővárosi önkormányzat fürdőcége – ismerték el lapunknak a városházán. Az újpesti és a pesterzsébeti létesítményekre már évekkel ezelőtt lakat került, de az illetékesek akkor még tagadták a most megerősített privatizációs terveket.

2008. 09. 28. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapestet ezután nem lehet többé fürdővárosnak hívni, és a jövőben Demszky Gábor főpolgármester se hivatkozzon erre kampánybeszédeiben, hiszen a nagy múltú gyógyfürdők bezárása után az idén megkezdődik a végkiárusítás – közölte lapunkkal Wintermantel Zsolt fideszes fővárosi és újpesti önkormányzati képviselő. Elmondta: a napokban megdöbbenéssel olvasta a Helyi Téma című lapban, hogy Ferenci István, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója kijelentette: eladják az újpesti uszodát az erzsébeti fürdővel, illetve a Dagály és a Paskál strand egy-egy lekerített részével együtt, a bevételből pedig a Gellért, illetve a Széchenyi fürdőt fejlesztenék, például többek között pálmaházat építenének.
Wintermantel Zsolt emlékeztetett: Újpesten egy éve zárták be az uszodát, amelynek megmentéséért már 2005-ben tüntettek és aláírásokat gyűjtöttek a helyi és a rákospalotai polgárok. – Az SZDSZ-es főpolgármester és Somlyódi Csaba, az akkori tulajdonosi bizottság szocialista elnöke akkor cáfolta a privatizációs terveket, mondván, ilyen nincs a fővárosi fürdőcég üzleti tervében. – Én már akkor jeleztem, azzal, hogy csökkentették az üzemidőt, valójában a privatizációt készítik elő – fűzte hozzá Wintermantel. – Már benne van a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. üzleti tervében többek között az újpesti és a pesterzsébeti gyógyfürdő privatizációja, és ezt a fővárosi gazdasági bizottság idén májusban elfogadta – közölte lapunkkal Somlyódi Csaba, az ebben a ciklusban létrehozott testület elnöke, aki szerint az érintett létesítmények évek óta zárva tartanak, mert az üzemeltetés óriási veszteségeket termelt, és már így is tízmilliókat költöttek őrzésre. Mint mondta, eredetileg a csepeli strandot akarták eladni, de nem volt rá vevő, a IV. és a XX. kerületi létesítmény fenntartásához a kerületi önkormányzatok nem járultak hozzá, pedig a csillaghegyi strand üzemeltetését például Óbuda tízszázalékos arányban finanszírozza.
Derce Tamás, Újpest polgármestere szerint Somlyódi Csaba jobban tenné, ha Marx Tőkéje helyett az önkormányzati törvényt olvasgatná. – A fürdők fenntartása fővárosi feladat, a metrót ne építsem meg helyettük? – kérdezte az újpesti polgármester. Állítja: Demszky Gábor 18 év alatt egy árva fillért nem adott Újpestnek, csak elvette a szülőotthont, csődbe vitte a kórházat, most pedig az itt élőkön akarja bevasalni a veszteséget. Hozzátette: Újpest egykori fürdőjét a hetvenes években bontották el az új építése miatt, azóta a főváros semmit nem költött a létesítményre.
A múlt század húszas éveiben épült országos hírű pesterzsébeti jódos-sós gyógyfürdő már három éve nem üzemel, területén csak a parlagfű nő. A Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésén Földesi Gyula és Orbán Györgyi fideszes képviselők interpellációjára adott válaszában Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes kijelentette: nincs 100 millió forintjuk a jogszabályokban előírt felújításra. Kiderült azonban, hogy vagyonvédelmi őrzésre 2005 óta már 13,5 milliót fizettek ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.