Újabb EU-projekt kerülhet veszélybe

Bár a Főpolgármesteri Hivatal szerint még zajlanak a tárgyalások az Európai Unió illetékeseivel a csepeli szennyvíztisztító 120 milliárd forintos beruházása terveinek módosításáról, elképzelhető, hogy a XVIII. kerületi Cséry-telepen kialakítandó komposztálótelep elleni tiltakozás megakasztja a projektet. Budapest és Közép-Európa legnagyobb környezetvédelmi fejlesztése 78 milliárd forinttól eshet el, ezért a városháza egy úgynevezett megoldásszállító céget bízott meg a botrányos helyzet megmentésére.

2008. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A többszöri szerződésmódosítás vagy akár a megállapodás megszegése miatt jelentős annak az esélye, hogy az Európai Unió megvonja a csepeli szennyvíztisztító beruházása kohéziós alapból történő támogatását – jelentette ki lapunk kérdésére Ughy Attila fideszes fővárosi és XVIII. kerületi képviselő. Elmondta: a 2010-re megépülő szennyvíztisztító műhöz kapcsolódóan 2003-ban döntött a Fővárosi Közgyűlés arról, hogy a telepen keletkező szennyvíziszapot nem helyben, hanem Pestszentimrén, az egykori szemétlerakó helyére épülő létesítményben komposztálják majd, közúton szállítva. – A közgyűlésben öt évvel ezelőtt hangoztatott aggályaim beigazolódtak: a terv ellen nemcsak az itt élők, a környezetvédők tiltakoznak, hanem az MSZP-s vezetésű kerület is megváltoztatta álláspontját, és most már testületi határozat mondja ki, hogy más megoldást szeretnének. Csakhogy a majdnem 120 milliárd forintos projekt 65 százalékát az EU finanszírozza, az állam csak 20, a főváros pedig 15 százalékkal járul hozzá, és az elmúlt öt évben már háromszor módosították a terveket. Egy újabb módosítás a beruházás csődjét hozná, ha elmaradna ez uniós finanszírozás – mondta Ughy Attila, akinek felvetésére még 2003-ban Vajda Pál akkori szocialista főpolgármester-helyettes a következőket válaszolta: „Ön pedig azt mondja, mi a garancia arra, hogy itt nem lesznek lakossági problémák, és ezeket a problémákat hogy fogjuk kezelni. Én pedig azt mondom, mi a garancia arra, hogy ön ködös novemberi estéken nem végez otthon titkos nőgyógyászati műtéteket.”
Mára kiderült, nem a kérdés, hanem a cinikus hatalmi arrogancia volt megalapozatlan, ugyanis a fővárosi városüzemeltetési bizottság idén áprilisban éppen a lakossági és civil tiltakozások miatt tűzte napirendre az ügyet. A tanácskozáson elhangzott: nem veszélyeztetheti a fővárosban élőket, ezért nem is szállíthatják közúton az évi csaknem hetvenezer tonnányi szennyvíziszapot Csepelről Pestszentimrére.
Illés Zoltán, a bizottság fideszes tagja szerint a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség teljesen szakszerűtlenül járt el, amikor engedélyt adott arra, hogy a csepeli szennyvíztisztító hivatalosan nem veszélyes, ám valójában veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékát a Cséry-telepre vigyék. – Az eljárás óriási bűzzel jár, a közúti szállítás – évente több mint tízezer teherautó – pedig önmagában levegőszenynyező – tette hozzá. A testület végül Szalkai István MSZP-s képviselő javaslatára, pártállástól függetlenül és nagy többséggel úgy határozott, hogy Demszky Gábor főpolgármesternek részletes, átfogó javaslatot kell kidolgoztatnia a komposztálás kiváltására. Lakos Imre SZDSZ-es bizottsági elnök ugyanakkor lapunknak azt mondta, az öt hónappal ezelőtti döntésre a mai napig nem reagált senki, Demszky Gábor a nyáron viszont sokadszorra kijelentette: 2010 után nyugodtan fürödhetünk majd a Dunában.
Ughy Attila augusztusi interpellációjára Hagyó Miklós (MSZP) jelenlegi főpolgármester-helyettes közölte: a Cséry-telep tendere előkészítés alatt áll, 400 ezer euró plusz áfáért már meg is bíztak egy céget, és az összeg háromnegyedét már ki is fizették. A politikus viszont állítja: a hivatal egy úgynevezett megoldásszállító céget bízott meg, hogy mentse a menthetőt.
A botrányos ügyben hiába kerestük Hagyót, ő végül áttételesen a Főpolgármesteri Hivatal közműügyosztályával csupán annyit üzent: „az unió nem vonta meg a projekt támogatását. A kerülettel és az unióval jelenleg is folynak az egyeztetések a Cséry-teleppel kapcsolatban.”
Mester László XVIII. kerületi szocialista polgármester azonban kérdésünkre leszögezte: a főváros nemrég talajmechanikai vizsgálatot rendelt el, erre várnak. – Egy közvélemény-kutatás szerint az itt élők 70 százaléka utasítja el, hogy itt legyen a telep, a főváros pedig egyelőre nem teljesítette szerződésben vállalt kötelezettségeit, többek között a csatornázás bővítését, a volt szeméttelep rekultiválását. Megegyezésre törekszünk, mert az uniós támogatás megvonása miatt a főváros sokmilliárdos kártérítést követelne rajtunk – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.