A vasúton és a budapesti tömegközlekedésben is beköszöntött a menetrendszerűnek mondható őszi sztrájkveszély. Miután a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) és a MÁV-társaságok képviselői közötti legutóbbi egyeztetés sem hozott semmi eredményt, az érdekképviselet közölte: amennyiben az október 13-án esedékes újabb fordulón sem mozdulnak el az álláspontok, még a hónapban újrakezdik a többször felfüggesztett gördülő sztrájkot. Ha a VDSZSZ tartja magát bejelentéséhez, úgy gyakorlatilag biztosra vehető a munkabeszüntetés, hiszen a hónapok óta folyó, szinte hetenként megtartott egyeztetések mind kudarccal végződtek. A szakszervezet továbbra is 250 ezer forint kifizetését követeli minden vasutasnak a MÁV Cargo privatizációs bevételéből, illetve a kiszervezett társaságok dolgozóinak tíz százalék kiszervezési pótlékot a 2008. évi 6,9 százalékos évi béremelés felett.
Sztrájkot fontolgatnak a BKV-s szakszervezetek is. Kedden ugyanis lejár a cégvezetés és a tulajdonos önkormányzat tavasszal tett vállalásainak határideje, az érdekképviseletek szerint azonban az ígéretek több pontja nem teljesült. Ezek közül a legfontosabb, hogy a közlekedési vállalat menedzsmentje vállalta: szeptember 30-ig kidolgozzák a cég rövid, közép- és hosszú távú stratégiáját. A fővárosnak ugyancsak szeptember végéig kellene kidolgoznia a cég finanszírozásának módját, ám a kormánnyal folytatott tárgyalások semmilyen érdemi előrelépést nem hoztak. Nincs változás a tavaszi BKV-sztrájk másik legfontosabb indokában, azaz a járművek gyalázatos műszaki állapotában sem. A szakszervezetek szerint a helyzet azóta sem változott, sőt inkább romlott: mára akadozik az alkatrészellátás is, így az is előfordul, hogy a munkások otthonról hozott szerszámokkal kénytelenek javítani a buszokat. Az érdekképviseletek nemrég írásban kezdeményeztek hivatalos tárgyalást az új vezérigazgatóval, Kocsis István azonban türelmet kért, mondván, néhány hónapra szüksége van legalább a rövid távú stratégia kidolgozására.
Ellenőrök kettős szerepben? Enyhén szólva gyanús gyakorlatot folytatnak egyes munkaügyi ellenőrök, akik egyben igazságügyi szakértői képesítéssel is rendelkeznek – értesültünk szakszervezeti forrásokból. Megtudtuk, több esetben előfordult, hogy az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) munkatársa a munkaügyi, munkavédelmi szabálytalanságok miatt bírságot szabott ki egy társaságra. Később azonban ugyanezen cég felkérésére az OMMF ugyanazon munkatársa, immár civilben, igazságügyi munkabiztonsági szakértőként a saját megállapításaival ellentétes szakvéleményre jutott, amelynek alapján a társaság bíróságon támadhatta meg a felügyelet korábbi végzését. Megkeresésünkre az OMMF-nél nem cáfolták értesülésünket, ám szűkszavú válaszukban csak annyit mondtak: szigorú belső utasításban rögzítették az összeférhetetlenségi szabályokat, belső utasítás tiltja az említett jelenséget. A tudomásunkra jutott esetekben a mulasztás mértékével arányos elmarasztalás megtörtént – közölték. Kérdésünkre, miszerint az OMMF hány munkatársának van igazságügyi munkabiztonsági szakértői képesítése, nem kaptunk választ. (B. Á.)
A nemzetközi turizmus várhatóan felfelé húzza a GDP-t a negyedik negyedévben















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!