Pakisztán és az Egyesült Államok viszonyának nem tettek jót az elmúlt hetek, hónapok eseményei, különösen azok a Pakisztán területén végrehajtott, iszlamista fegyveresek elleni amerikai légitámadások és szárazföldi akciók, amelyek következtében pakisztáni civilek és katonák is életüket vesztették. Az amerikai határsértések miatt tegnapelőtt másodszor fordult elő, hogy pakisztáni katonák figyelmeztető lövéseket adtak le amerikai helikopterek eltántorítására.
Az Egyesült Államokkal való együttműködés befejezését követeli a pakisztáni vezetéstől az a kevéssé ismert pakisztáni iszlamista csoport, amely magára vállalta a felelősséget a szombat este az iszlámábádi Marriott szálloda ellen elkövetett, közel hatvan halálos áldozatot követelő öngyilkos merényletért. Az Iszlám Harcosai nevű csoport nevéhez korábban nem fűződött merénylet. A robbanásban több külföldi is életét vesztette.
– Az amerikaiak a merénylet után azt fogják mondani, annyira megerősödött az al-Kaida, hogy az amerikai katonai jelenlétet a térségben fokozni kell. Az al-Kaida ugyanakkor azt mondja, addig robbantunk, amíg a kormány Amerika-barát – nyilatkozta lapunknak Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, aki szerint ha az államfő bármelyiknek enged, a másik eltávolítja őt posztjáról. „Zardari ugyanúgy egyensúlyozni próbál, ahogy elődje, Musarraf tette, csakhogy Musarraf mögött ott volt a hadsereg és a titkosszolgálat, de így is megbukott. Zardari mögött viszont senki nem áll” – közölte Nógrádi.
A szakértő emlékeztetett: a Marriottban kellett volna lennie az államfőnek, a kormányfőnek és a hadsereg főparancsnokságának, ám röviddel a merénylet előtt értesítették őket, hogy ne menjenek oda. „Az egészet az ISI katonai hírszerzés csinálta” – mondta el Nógrádi. „A hírszerzés két irányban tevékenykedik: részben amerikaiaknak ad információkat, részben az al-Kaidától kap és az al-Kaidának ad információkat” – tette hozzá. „Számomra két kérdés adódik: tudott-e előtte a merényletről, és miért nem értesítette a szállodában lévőket, illetve mennyire érdeke ma a pakisztáni katonai hatalomnak, hogy egy rendkívül gyenge államfő a helyén maradjon?” – tette fel a kérdést Nógrádi. Mint mondta, a hadsereg kézben tartja az ország atomfegyvereit, felső vezetőit pedig Musarraf nevezte ki.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el