A kórház működtetéséről szóló, régóta húzódó ádáz vitát eldöntő megyegyűlési határozat után az egyik ismert egri kórházvédő, Pócs Alfréd, a Medicaritas orvosszakszervezet helyi elnöke, volt főorvos csalódottan állapította meg, hogy nem sikerült megakadályozniuk „a rendszerváltás óta eltelt 19 év legalattomosabb privatizációját”.
*
A puccsal hatalomra jutott szocialista megyei önkormányzati vezetésnek sikerült a HospInvest Zrt. kezére játszani a kórházat. 2008. november 1-je a kádárista rendszer haszonélvezőinek piros betűs ünnepe lett, az emberélet pedig nem számít – fogalmazott. A szakszervezeti vezető a kórház új működtetőinek nyilatkozataival ellentétben úgy tudja: korántsem volt zökkenőmentes az átállás.
Újabb fejlemény, hogy a HospInvest Zrt. kiürítette a Markhot Ferenc Kórház II-es részlegét – tájékoztatta lapunkat Mánya Kristóf gyermekgyógyász főorvos. Szerinte ez annak a jele, hogy máris nagy a baj. Mánya közölte, az ingatlan kiürítésével egy-két nap alatt végeztek, minthogy a 120 orvos hiánya miatt egy épületbe kellett összpontosítani az ellátást.
A kórház átadásáról pénteken botrányba fulladt, verekedéssel és bombariadóval tarkított megyegyűlés döntött. Petrovics András, Eger rendőrkapitánya szerint azért kellett felfüggeszteni a közgyűlés ülését, mert több robbantást helyezett kilátásba egy betelefonáló, de bombát nem találtak. Az incidens után két órával elfoglalhatta mindenki helyét, a grémium negyven tagja kivételével viszont megmotozták, átvizsgálták a biztonsági emberek a rendőrség közreműködésével azokat a személyeket, akik nem az önkormányzati hivatal munkatársai.
Időközben kiderült, hogy Kollányi Gábor, a HospInvest elnöke a bombariadó alatt is az épületben maradhatott, s ekkor próbált meg bemenni a megyeházára Herman István, a Fidesz-frakció igazgatója is, ám őt a rendőrök nem engedték be.
Cser Ágnes, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnöke beszédet mondott az összegyűlt tömeg előtt, és emlékeztetett: eleve törvénytelen a most életbe lépett szerződés, hiszen a működtetési és vagyonkezelői jog átadásáról szóló februári pályázati kiírást, amit a HospInvest márciusban megnyert, a Heves Megyei Bíróság jogerősen semmissé nyilvánította. (Ismert, ez a döntés nem jelenti automatikusan a HospInvest szerződésének semmisségét.) Cser Ágnes pénteken korábbi közlésének megfelelően büntetőfeljelentést tett hivatali visszaélés és hűtlen kezelés miatt a Heves Megyei Önkormányzat 21 képviselője (20 MSZP-s, illetve Ambrus Zoltán átállt fideszes) ellen. Az EDDSZ-elnök hozzátette: áprilisban nem lett volna szabad aláírni a szerződést egy érvénytelen pályázat alapján, különösen azzal a céggel nem, amelynek múltját, jelenét teljes homály fedi, szerinte mindössze pár ember közös érdeke tartja egyben a társaság cégeit. Az egészségügyi érdekvédő kijelentette, tartozásairól, hazug állításairól, ellene indított felszámolási eljárásokról, az emberek félrevezetéséről vált hírhedtté a HospInvest, s ahová eddig befészkelte magát, fejlesztés helyett rontott a betegellátás egyébként is ingatag helyzetén.
A várakozásoknak megfelelően pénteken kora délután 21 igennel szavazták meg Heves megye egyetlen súlyponti kórháza működtetésének privatizációját. A botrány ekkor fajult a tettlegességig, a bekiabálások miatt ugyanis a kirendelt őrző-védők nem bántak kesztyűs kézzel a nyílt ülésen részt vevő kórházvédőkkel, néhány embert fellöktek, többek között nőket is.
Mindenesetre Kollányi Gábor, a győztes magántársaság elnöke lapunknak elmondta, várhatóan lesznek kezdeti nehézségek, ellenben vállalt kötelezettségeiket maradéktalanul ellátják, s a hatmilliárdos fejlesztés sem marad el Egerben. Úgy fogalmazott: „Az elmúlt hónapokban volt malackínzás, szerződések begyűjtése, tudatos félretájékoztató kampány, folyamatos rágalmazás, dolgozói véleményládába történő vizelés, gój motorosok, Árpád-sávos szélsőségesekkel erősített nagygyűlések, betegellenes sztrájk, majd bűncselekmények elkövetése a magukat kórházvédőknek nevezők részéről. Majd egyenesen át kívánták venni a kórház vezetését a jelenlegi menedzsmenttől. Sőt, a kórházrombolók abszurd színjátékuk remélhetőleg utolsó lépéseként bejelentették, bizottságot alapítanak és így veszik át a kórház vezetését. Mindezek után a HospInvestnek mindenre fel kell készülnie szombattól.”
Csiba Gábor, a miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház főigazgató főorvosa tudatta, hogy lehetőségeihez mért létszámban átveszi a munkanélkülivé vált orvosokat, ápoló személyzetet.
A HospInvest-ügy az MSZP valódi arcát mutatja meg – jelentette ki Pesti Imre pénteki sajtótájékoztatóján. A Fidesz szakpolitikusa úgy véli, a szocialista egészségpolitikusok számára sokkal fontosabb a profit, mint az emberek egészsége. Felhívta a figyelmet arra, hogy a HospInvest konszolidált mérlegbeszámolójából kiderül, hogy nem képes teljesíteni hatmilliárd forintos fejlesztésről tett ígéretét. Ezt bizonyítja, hogy a cég elvesztette jegyzett tőkéjét, ugyanis 3,4 milliárd forintos szállítói tartozása van, a teljes kötelezettségállománya pedig meghaladja a tízmilliárd forintot. Pesti hibásnak tüntette fel az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat, ugyanis az úgy adta meg az engedélyt a Markhot működtetésére, hogy a HospInvest az APEH-adósok listáján szerepel.
Pénteken este fáklyás felvonulással folytatódott a HospInvest-ellenes és betegpárti tömegmegmozdulás. Morvai Krisztina jogász megbecsülését fejezte ki a kórházvédők kitartásáért. Mint mondta, szolidaritást kell vállalni az egri kórházvédőkkel, mert ők azt tették, amit mindannyiunknak tennünk kellett volna egészen a rendszerváltozás óta. A jogásznő országos sztrájk megkezdésére szólította fel az érdek-képviseleti szervezetek vezetőit az egri kórház érdekében, s arról beszélt, hogy a magyar büszkeség elestének napjává tette a sors november 1-jét. – Mi itthon vagyunk Magyarországon, nem hagyjuk kiárusítani hazánkat, visszavesszük emberi méltóságunkat – fogalmazott a jogvédő.

Magasról tettek a tiszások a szabályokra Sárváron