Bohózatba illő, de inkább a magyar igazságszolgáltatás látlelete, hogy Salamon Berkowitz éppen aktuális cégei a hatóságok csendes asszisztálása mellett immár tizenhárom esztendeje, a mai napig zavartalanul gyártják a Traubisodát, holott 1995 óta erre semmilyen jogosultságuk nincsen. Az Egyesült Államokból hazánkba települt, a magyarországi ortodox zsidó közélet alakjaként is számon tartott Berkowitz, illetve cégtársa, Szabó Gábor ellen szeptemberben áru hamis megjelölése és jelentős vagyoni hátrányt okozó, folytatólagosan elkövetett iparjogvédelmi jogok megsértése miatt vádat emelt a Veszprémi Városi Ügyészség. Bár tárgyalási napot még nem tűzött ki a bíróság, egy hétköznapi ember mégis azt gondolná: már maga az a tény, hogy valakit súlyos bűncselekménnyel vádol meg az ügyészség, elegendő visszatartó erőt jelent a jogsértés folytatásától. Aki ezt gondolja, nem ismeri Salamon Berkowitzot.
Trükkök százai
A védjegybitorló üzletember – hogy Gyurcsány Ferenc önleleplező balatonőszödi beszédét idézzük – „trükkök százait” veti be, hogy az ellene indult eljárásokat lassítsa. Ha kell, elfogultságot jelent be a bírói tanács ellen, formai hibákra hivatkozik, végső esetben pedig vesztésre álló cégét fantomizálja, és egy újat hoz létre, amely háborítatlanul folytatja a hamisítást. Viszont a pereket végül rendre elveszíti. Például az azóta már megszűnt Centrals Kft.-t 2000-ben marasztalta el védjegybitorlás miatt a Legfelsőbb Bíróság. A jogerős ítélet szerint Berkowitz cégének semmilyen jogosultsága nincs az üdítő gyártására, ugyanis a védjegy tulajdonosa az osztrák Warimpex AG, a védjegy jogos használója pedig a debreceni Ráthonyi Kft. Jellemző, hogy a Centrals ellen az APEH Hajdú-Bihar Megyei Igazgatósága 1999-ben felszámolási eljárást indított, miután a cég 130 millió forintos köztartozással nem számolt el, majd ugyanez a társaság 2002-ben 274 millió forintos köz- és magántartozást fölhalmozva fantomizálódott. A Centrals után Salamon Berkowitzot és Szabó Gábort személyesen is elmarasztalta védjegybitorlásért a bíróság. Ezt követte a Traubi Hungária Rt., amely esetében immár háromszor mondta ki első fokon, nem jogerősen a bíróság, hogy védjegybitorlást követett el, de különböző formai hibákra vagy a bírói tanács összetételére hivatkozva Berkowitzék mindannyiszor elérték, hogy új eljárást rendeljenek el. Vagyis ezen cég esetében még további egy-két évet várni kell a jogerős verdiktre.
Mivel egy jogerős végzés eltiltotta Berkowitz cégét attól, hogy a nevében használja a Traubi szót, ezért a Traubi Hungária helyett létrehozta a hasonlóan csengő Tra-Üdi Zrt.-t. Jelen pillanatban is ennek a cégnek a neve szerepel gyártóként és forgalmazóként a hamisított Traubi üdítőitalokon.
A természet ajándéka
– Berkowitznak?
Az üzletember cége feltehetőleg jelenleg is gyártja a Traubit, amire abból lehet következtetni, hogy lapunk munkatársa a napokban kétszer is vásárolt félliteres kiszerelésű, „kóser” Traubit. Az ital címkéjén három helyen is szerepel a Traubi szó, megtalálható rajta a kóser minősítést igazoló héber nyelvű pecsét, piros színnel pedig azt is rávésték: „Csak a balatonvilágosi az igazi!”. Helytelen angolsággal az is szerepel a címkén: „natures gift”, amit valójában úgy kellett volna írni, „nature’s gift”, és ez annyit tesz: a természet ajándéka. A Tra-Üdi Zrt. mellett a nyírtassi székhelyű Nature Perfect Kft. neve is szerepel a címkén mint forgalmazó. (Ez a társaság Salamon Berkowitz és fia, Moses Berkowitz tulajdonában van. Nyírtass pedig onnan lehet ismerős az olvasóknak, hogy az üzletember ebbe a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei faluba építtetett rituális fürdőt, továbbá rendszeresen érkeznek ide Kanadából magyar származású chászid ortodox zsidók Lőwy főrabbi sírjának meglátogatására. Ugyanis a vallási vezető fia pátriárkaként Kanadában él, s Québec közelében alapított egy magyar falut Tass néven.)
A bűncselekményt lapunk bejelentette a rendőrségen. Megadtuk annak az üzletnek a címét, ahol a hamisított italt vásároltuk, továbbá felhívtuk a hatóság figyelmét arra, hogy Salamon Berkowitz és Szabó Gábor ellen épp a közelmúltban emelt vádat az ügyészség. Bartha László, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szóvivője lapunknak úgy nyilatkozott: nincs tudomásuk arról, hogy a vádlott jelenleg is gyártana hamis üdítőt, de ígéretet tett arra, hogy bejelentésünket kivizsgálják.
A vád szerint a Berkowitz-féle Traubi Hungária Zrt. 2005 és 2007 között több mint 3,5 millió olyan üdítőitalt állított elő, amelynek címkéje, illetve magának a palacknak a megjelenése sértette az eredeti termék védjegyeit. Ezzel becslések szerint közel nyolcmillió forintos kárt okoztak a védjegy tulajdonosának, az osztrák Warimpex AG-nek és a védjegy jogos használójának, a debreceni Ráthonyi Kft.-nek. (Az NNI vádemelési javaslatában még 2001-től vették figyelembe az elkövetett bűncselekményt, és abban az előterjesztésben nem nyolc-, hanem több tíz millió forintos kár szerepelt.)
Arra a kérdésünkre, lehetséges-e, hogy a vádiratban szereplő időszakot az idei évre is kiterjeszsze az ügyészség, hiszen a jelek szerint a bűncselekmény jelenleg is tart, Gulyás Ildikó, a Veszprém Megyei Főügyészség szóvivője azt válaszolta: a már elkészült és a bíróságra benyújtott vádirat kiterjesztése nem lehetséges, ha további bűncselekmények gyanúja vetődik föl, akkor újabb nyomozást kell lefolytatni.
Ráthonyi Sándor, a Traubi védjegyet jogszerűen használó debreceni Ráthonyi Kft. tulajdonosa lapunknak arról számolt be, hogy Berkowitz újabb trükkel próbálkozik, ugyanis az Európai Unió illetékes hivatalánál bejelentette a Traubi védjegy használatát. – A rosszhiszeműség egyértelmű – mutatott rá Ráthonyi –, hiszen már a bejelentés előtt jogerős bírósági ítéletek tiltották el őt a márkanév használatától. Emiatt törvényességi eljárást kezdeményeztek, amelynek nem lehet kétséges a kimenetele – tette hozzá a cégvezető. A Ráthonyi Kft.-nek a tulajdonos becslése szerint mintegy százmilliós kárt okozott Salamon Berkowitz, ezért a védjegybitorlási per lezárulta után kártérítési pert is indítanak a notórius hamisító ellen.
Távol a tényektől
Megkerestük Salamon Berkowitzot is, de ő lapzártánkig nem válaszolt írásban föltett kérdéseinkre. Mindenesetre egy korábbi sajtótájékoztatón a Gazdasági Versenyhivatal egyik határozatára hivatkozott, amely szerinte arra utal, hogy kizárólag a balatonvilágosi Traubi az igazi. Az üzletember a jogerős ítéletekre fittyet hányva arról is beszélt, hogy van érvényes védjegyük a termékre. Sőt arról panaszkodott, hogy a konkurencia miatt az ő cégének a forgalma esett vissza 300 millió forinttal. Berkowitz már többször hivatkozott arra, hogy az általa gyártott ital finomabb, mint a Ráthonyi-féle Traubi. Most, hogy a napokban megkóstoltuk a Berkowitz-féle hamisítványt, még ebben sem tudunk igazat adni neki. Persze nem az ital minősége miatt került a vádlottak padjára.Salamon Berkowitz nem csupán azzal vált ismertté – vagy inkább hírhedtté –, hogy a mai napig bitorolja a Traubi védjegyét, hanem sok tíz millió forintos köz- és magántartozása miatt is. Például az állami érdekeltségű Nemzeti Ingatlanfejlesztő és Lakásberuházó Rt.-nek a legóvatosabb becslések szerint is kétszázmillió forintos kárt okozott egyik cége azzal, hogy évekig érvényes szerződés nélkül bitorolt egy szombathelyi telephelyet, miközben bérleti díjat nem fizetett. A Brilliant Kft. azért orrolt meg Berkowitzra, mert a felszólítás ellenére sem akart viszszaadni neki – mint jogos tulajdonosnak – egy nagy értékű gyártó gépsort. A Promontorbor Rt. azért, mert Berkowitz cége elbitorolta tőle a Márka nevű üdítő védjegyét. A Magyar Cukor Rt. azért, mert – a jogerős bírósági végzés ellenére – Berkowitzék „elfelejtették” kifizetni az árut. A Hungrana Kft. a hétéves pereskedés után kézhez kapott jogerős ítélet ellenére is csak rendőrök és darus vállalkozók segítségével tudta visszaszerezni húszmillió forintot érő cukortartályát a balatonvilágosi telepről.
Hankó Balázs: A Pannónia Program jobb is és népszerűbb is, mint az Erasmus