Elüldözzük a devizás turistákat is

Újabb pofon lenne a magyarországi szállodáknak az általános forgalmi adó 20-ról 23 százalékra emelése. Szakértők szerint a már tavaly negatív spirálba került hoteleknél tömeges leépítéseket, az országnak pedig komoly veszteségeket okozhat ez a kormányzati döntés.

2009. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mélyebbre lökheti a tervezett áfaemelés az amúgy is régóta gödörben lévő hazai turizmust; a szakmabeliek tömeges leépítésektől és az államháztartást is érintő, jelentős devizaveszteségtől tartanak. A Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) napokban megjelent felhívásában hangsúlyozza: a magyarországi hotelek bevétele 65-75 százaléka a külföldi vendégektől származik, akik viszont semmilyen áremelést nem fogadnak el a jelenlegi gazdasági helyzetben. A szállodák már így is messze a nemzetközi átlagárak alatt értékesítik szobáikat, így a tervezett emelés miatti többletköltség kizárólag az üzemeltetők zsebét apasztaná tovább. Mivel a turisták elmaradtak hazánktól, vagyis a forgalom eleve gyenge, az MSZSZ szerint az áfaemelés hatására dolgozók kerülnek majd utcára, illetve el kell majd odázni a szükséges fejlesztéseket is.
Antalóczy Györgyné adószakértő a Turizmus Bulletin szakmai hírlevélben kifejti: nem vitás, hogy az áfa 20-ról 23 százalékra történő emelése jelentősen rontaná a szállodák versenyképességét és jövedelmezőségét. Az előre megkötött szerződéseken ugyanis a legtöbb szállodás már nem tudna módosítani, tehát az áfaemelést nem fizettethetik meg a vendéggel. A szállodák esetében a gyenge forint és a járulékcsökkentés jelent ugyan némi kompenzációt, de valószínűleg sokkal kisebbet, mint amekkora az elvonás mértéke lesz – jegyzi meg az adószakértő.
A statisztikák szerint 2008-ban a kereskedelmi szálláshelyek 245 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ami egyébként folyó áron egy százalékkal elmaradt a 2007-es adatoktól. Ebből nagyjából következtetni lehet az elvonás összegére: a fizetendő áfa 2008-ban 40 milliárd forint lehetett a 20 százalékos áfával számolva – magyarázta Antalóczy Györgyné, hozzátéve: az áfa 3 százalékponttal való emelése júliustól mintegy hárommilliárd forintos pluszbevételt jelentene az államnak, ha 2009 második felében a tavalyi éves bruttó árbevétel felét egyáltalán sikerül az ágazatnak elérnie. A kieső bevételek kompenzálása, vagyis a 6 százalékos élőmunkateher-csökkentés viszont a szakértő számításai szerint nem éri el még az egymilliárd forintot sem. Ráadásul további veszteség lehet, hogy az emelést az országszerte legnagyobb forgalmat jelentő nyári turisztikai szezon kellős közepén tennék meg.
A változás az utazási irodákat is érinti, hiszen az adótörvény értelmében az irodák csak magánszemélyekkel szemben alkalmazhatják az árrésadózást, a gazdasági társaságokra normál adózás vonatkozik. A szakértő szerint tehát félő, hogy az intézkedés a pillanatnyi helyzetben összességében lefele húzódó spirált indít el az ágazatban.
Márpedig úgy tűnik, a kormány hajthatatlan, hiszen, mint azt Gyenesei István szakminiszter a február 10-i kormányszóvivői tájékoztatón kijelentette: a jelen helyzetben a szálláshelyek kénytelenek elfogadni, hogy az áfaemelés miatt tovább csökken jövedelmezőségük. Gyenesei elmondta, hogy az emelés a szállodai szolgáltatásoknál számítások szerint 2-3 milliárd forintos többletköltséget okoz majd, amit szerinte az élőmunka terheinek esetleges mérséklése kompenzálni tud, továbbá árfolyamnyereséget okoz a forint jelenleg gyenge árfolyama – jegyezte meg.
Bánki Erik, az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának fideszes elnöke erre reagálva úgy fogalmazott: a turizmus területére vonatkozó áfaemeléstől el kell tekintenie a kormánynak, sőt meg kell fontolnia, hogy a szállodai férőhely-szolgáltatásoknál, esetleg a vendéglátás egyes területein kedvezményes áfakulcsot vezessenek be. Úgy véli, három-négy százalékos áfacsökkentésből nem lenne érdemi vesztesége a költségvetésnek, mert ezt kompenzálná az adócsökkentés nyomán élénkülő forgalom, de ha lenne is veszteség, akkor is csak minimális, amit tartalékok terhére be kellene vállalni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.