Demszky ünnepe: távol Petőfitől

Szinte háborús készültségben, többszörös vaskordon mögött, rendőrök és biztonsági emberek százai gyűrűjében szólította fel tegnap a hazai politikai erőket kiegyezésre Demszky Gábor 1848. március 15-re emlékezve. A budapestiektől több száz méterre szónokló főpolgármester beszédében még az őt folyamatosan kifütyülőkhöz is szólt, szerinte a bajok fő okozói a masírozó gárda és a raszszista uszítók.

2009. 03. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány: örülni kell a sikereknek! Sikeres, szabad és független Magyarországot emlegetett beszédében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök este a kordonokkal körülzárt, 60-80 rendőrrel védett Művészetek Palotájában. Arra biztatott: merjünk örülni a sikernek, amit közösen elértünk. Szerinte az ünnep nem a bajokról szól, most nem a gondokról kell beszélni, hanem arról, hogy mi történt a múltban. Ehhez képest a kormányfő szónoklata elején hoszszasan értekezett a családok ünnepi szokásairól, a névnapokról, a születésnapokról, az ajándékozás öröméről. Később meglepő módon nagynéniket és nagybácsikat emlegetett, illetve új autók vásárlásáról, lakásépítésről, boldog miskolciakról vagy éppen az amerikai 50 Cent előadóról szólt. (B. A.)


Petőfi Sándor szobrához idén sem engedték közel a budapestieket. Demszky Gábor főpolgármester ünnepi szónoklata helyszínén, a Március 15. téren kordonlabirintuson keresztül juthatott be a rendezvényre az a csekély számú érdeklődő, akiknek többsége idén is kifütyülte és túlkiabálta az SZDSZ-es politikust. – Én is sokszor álltam a barikád másik oldalán a régi rezsim idején – ismerte el az egykori szamizdatos, aki szerint 1848 mellett 1989 szellemét is védeni kell. Beszédében előbb hallgatásra kérte az ellenvéleményt nyilvánítókat, majd rámutatott: „a profeszszionális zavarkeltők, a Hősök terén most is masírozó Magyar Gárda, a rasszisták, a cigányozók és zsidózók” próbálják megakadályozni, hogy zavartalanul ünnepeljünk.
Ehhez képest a rendezvényre nemzeti zászlónkkal, és Árpád-sávos lobogókkal érkezőket be sem engedték, az érkezőket megmotozták, műanyag üdítőspalackjaikat elvették. Hivatalosan a fővárosi önkormányzat rendezvényét kizárólag akkreditált újságírók és a meghívóval rendelkező bennfentesek tekinthették meg közelről, a fővárosi polgárokat – a többszörös kordongyűrűvel elzárt – tágas tér alig egynegyedére szorították, és még a kijelölt belső utakat is biztonságiak, a „nézőteret” pedig titkosrendőrök hada lepte el. Demszky ilyen körülmények között szólította fel a mai politikai erőket „új kiegyezésre”, mert szavai szerint Magyarország ismét nagy bajban van. A történelmi példák alapján mindezt úgy képzelte el, hogy „vissza kell térni a valódi reformokhoz, amelyek nélkül 1848 sem lett volna”. Szerinte a mai politikusok félbehagyták, amit 1989-ben elkezdtek. A főpolgármester 2005-ben Podmaniczky Frigyeshez, 2006-ban Petőfi Sándorhoz, tegnap nevének említése nélkül is a haza bölcsének nevezett Deák Ferenchez mérte magát. – Két út van: vagy félreáll az elit, vagy kiegyezik. Lépnünk kell – szögezte le Demszky, aki a rendkívüli biztonsági intézkedések és a lex tojás néven elhíresült törvény miatt ezúttal megúszta a tojásdobálást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.