Talál-e Demszky egy szavazót?

Megegyezett egymással tegnap a fővárosi önkormányzat idei költségvetéséről a többségét vesztett MSZP–SZDSZ-es koalíció. Gyakorlatilag ultimátumot adtak az ellenzéknek: támogassák a további privatizációt, a hitelfelvételt, velük erről kívánnak tárgyalni, egyébként nekik egy szavazat is elegendő.

2009. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főgáz-privatizáció meg harminchárommilliárd forintos hitelfelvétel egyenlő Budapest fejlesztésével, és aki erre igent mond, azzal fogjuk megszavazni a fővárosi önkormányzat 2009-es költségvetését – jelentette ki lapunknak John Emese, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője, miután tegnap megegyeztek koalíciós társukkal. Mivel az egyre súlyosabb bűncselekmények gyanújával indított erzsébetvárosi büntetőeljárásban Hunvald György szocialista polgármester és fővárosi képviselő előzetes letartóztatását tölti, így a Fővárosi Közgyűlésben hivatalosan nincs többsége Demszky Gábor főpolgármesternek és az őt támogató koalíciónak, a szabad demokraták szerint egyeztetni kell az ellenzékkel.
– Először az MDF-fel tárgyalunk, aztán a Fidesszel és a KDNP-vel is leülünk majd a március 16-án estére összehívott rendkívüli tanácskozásig – mondta John Emese, aki szerint most nem foglalkoztak a súlyos gazdasági helyzettel, amely viszont jelentősen befolyásolhatja a korábbi terveket és ígéreteket.
– A járt utat nem hagyjuk el a járatlanért, ezért egyeztünk meg az 531 milliárd forintos főösszeggel és több mint 45 milliárd forintos hiánnyal tervezett büdzsé egyensúlyában – mondta Steiner Pál (MSZP) frakcióvezető.
A főpolgármester a közelmúltban megállapította: a 67 tagú testületben csak 33 szavazattal rendelkeznek, ebben a helyzetben az ellenzék segítségét várják. Előzőleg lapunk kérdésére megjegyezte, egyetlenegy ellenzéki szavazattal is beérnék. Az MDF háromtagú fővárosi frakciója, vagy legalább egy képviselője a legfontosabb kérdésekben gyakran „segít” Demszkyéknek, ha hiányzik a koalícióból valaki, az azonban eddig még nem fordult elő, hogy megszavazták volna a költségvetést.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője leszögezte: nem tartják kőbe vésettnek, hogy az ellenzéknek mindig a büdzsé ellen kellene szavaznia, de ehhez érdemi tárgyalások kellenek. – A közművek kiárusítását, a város további eladósítását, a jövő felélését nem támogathatjuk – fűzte hozzá.
Atkári János volt főpolgármester-helyettes, aki Demszkyék politikája miatt szakított 2005-ben a koalícióval, lapunknak kijelentette: a következő városvezetés kezét kötik meg a tervezett döntésekkel, 2010 után nem lesz választás, csak a szigorú racionalizálás, azaz a minden eddiginél fájdalmasabb megszorítás. – Ez senkinek nem fog tetszeni, de meg lehetett volna előzni, ha a szükséges lépéseket már négy éve megteszik – emelte ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.