Ötven kínai cég képviselője érkezett tegnap hazánkba, miként immár több nyugat-európai államban jártak, mintegy terepszemlét tartva a gazdasági lehetőségekről. Kétnapos bevásárlókörútjuk célja, hogy javítsák a két ország import-export egyenlegét, illetve piacot szerezzenek az olcsóságuk miatt versenyképes kínai termékeknek. Idén kiugróan sok diplomáciai és üzleti delegáció érkezik hozzánk Kínából – tudta meg lapunk. Huszty András, a magyar– kínai kapcsolatokért felelős miniszterelnöki megbízott elmondta: a mostani látogatás során exportra alkalmas magyar termékek után kutatnak a távol-keleti üzletemberek, többek között gépjármű- és híradástechnikai, műszaki elektronikai és kommunikációs területen működő beszállítóktól. Tavaly 7,5 milliárd dollár volt a két ország közötti külkereskedelmi forgalom, ebből 1,3 milliárd volt a magyar export, 6,2 pedig a kínai import értéke.
Huszty szerint ugyanakkor nem igazak azon állítások, miszerint Kína 400 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagjából 200-at költene el európai befektetésekre, az e célra szánt keret „mindössze” 80 milliárd dollár. A kínai statisztikai adatok alapján a kínai cégek eddig 200 millió dollár értékű befektetést hoztak létre Magyarországon – a Bank of China pénzügyi beruházásán kívül. A miniszterelnöki megbízott úgy tudja, a két ország között egyelőre nem folynak konkrét tárgyalások arról, miként erősödhetnének a tőkekapcsolatok, bár nem tartja kizártnak, hogy a gazdasági tárca már rendelkezik egy olyan listával, amelyen a felvásárolható magyar társaságok, zöldmezős beruházásra alkalmas területek szerepelnek. Megjegyezte: a kínaiak célja az, hogy bekebelezzék azon európai cégeket, amelyek megfelelnek elképzeléseiknek.
Ezzel együtt másfél éve tárgyalnak arról, hogy Kína – európai hídfőállásként – hazánkból indítaná hódító hadjáratait a régiós piacokra, amihez egy logisztikai-nagykereskedelmi bázist építenek ki a XV. kerületben. Korábbi hírek szerint a nagyszabású elképzelés 1500-2000 cég képviselőinek betelepülésével járna. Megtudtuk: a válság némileg átrendezte a kínaiak terveit, s bár van esély arra, hogy 2009 szeptemberében beindul a bázisközpont, mégsem kizárt, hogy Európa kapuját inkább valamely erősebb gazdasággal bíró szomszédos államban építik fel. Vasárnap például Szlovákiába utazik tovább a bevásárlódelegáció.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!