Egy régi történet vége

Bezárt az ország egyik legrégebbi cukrászdája Pécs belvárosában, az 1700-as évek óta eddig minden korszakot túlélő Caflish. A pórul járt üzemeltetők feladták a harcot a szocialista irányítású megyeszékhely multikat támogató kereskedelempolitikájával szemben.

2009. 04. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb patinás üzlet vált a válság áldozatává, bár a pécsi Király utcában lévő Caflish cukrászda mai bérlői szerint a bezáráshoz vezető út jóval korábban kezdődött, mintsem hogy az ősszel kirobbant gazdasági krízisre lehessen fogni a kényszerű csődöt. A pórul járt üzemeltetők képviseletében Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke lapunknak kifejtette: azzal, hogy beengedték a belváros déli részébe az Árkád üzletközpontot, borítékolható volt, hogy a környékbeli kisebb vállalkozások közül előbb-utóbb többen is tönkremennek.
A Caflish üzemeltetői 25 év után adták vissza a bérleti jogot, miután évek óta folytattak meddő harcot az épületet tulajdonló, szocialista vezetésű önkormányzat vagyonkezelőjével a működési költségek csökkentéséért, egyúttal a város jó hírét öregbítő, történelmi vendéglátóhely talpon maradásáért. – A harcban egyre keményebb feltételekkel szembesültek a bérlők, ráadásul a közelben nyílt pláza a vásárlókat is elszipkázta. Mindezt tetézte az évek óta vállalkozásellenes működési környezet, a magas adóterhek és a patriotizmust nélkülöző pécsi kereskedelempolitika is – vázolta a belvárosban maga is éttermet üzemeltető Háber. Pedig az üzlethelyiséget emberemlékezet óta vendéglátós bérli, már az 1700-as évek vége óta. Ez meg is látszik a berendezésen, például az eredeti Zsolnay kandallón vagy a porcelán borítású kávégépen.
Az üzemeltetők most jóval az eddig kifizetett bérleti díjak alatt kénytelenek továbbadni a helyiséget, a vagyonkezelő ráadásul nem ragaszkodik hozzá, hogy itt továbbra is cukrászda üzemeljen, csak az a fontos, hogy valaki kifizesse a 80 négyzetméteres üzletért a havi 350 ezer forint körüli díjat. Háber a Caflish esete nyomán úgy látja: a pécsi vendéglátóhelyek egyharmada rövid időn belül megszűnik, aminek oka az agyonadóztatás és az országos koncepciótlanság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.