Több mint húsz utazási iroda adta vissza engedélyét az elmúlt két hónapban a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatalnak. Ezek javarészt vidéki kisvállalkozások, ahol tíznél kevesebb alkalmazottat foglalkoztattak, ám mostanra beletört a bicskájuk a magas adóterhekkel és a szakmaiságot nélkülöző kormányzati döntésekkel sújtott turisztikai tevékenységbe. – Itthon évek óta 1200 körüli a hivatalosan bejegyzett utaztatók száma, ezek 80 százaléka mikrovállalkozás – mondta a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke lapunknak. Molnár Gabriellától megtudtuk: a hivatal közlése szerint ugyanakkor a megszűnések ellenére márciusban több bejegyzési kérelem is érkezett. Az elnök szerint tehát tömeges bedőlésről egyelőre nincs szó, ám elismerte, hogy veszélyben vannak azok, akik tavaly felélték tartalékaikat, valamint a mostani ínséges időkben nem tudják követni a nagy, főként külföldi tulajdonban lévő cégek szokatlan árengedményeit, illetve nem állnak több lábon. Így nem kizárt, hogy a kicsik 10 százaléka is megszűnhet az idén.
Megtizedelheti a cégeket a megváltozott áfaszabályozás is, mivel február óta a forgalmi adó visszaigénylésére nem jogosult cégek – mivel ők is már az áfával növelt összeget kénytelenek kifizetni az irodáknak – elfordultak a hazai utaztatóktól. A MUISZ emiatt folyamatosan vitázik a pénzügyi tárcával, ahol ígéretet ugyan kaptak a szabályok átgondolására, azonban érdemi, „vállalkozásmentő” döntésre vajmi kevés esély látszik. Holott több iroda jelzett már jelentős piacvesztést – mondta az elnök.
Több felmérés szerint idén a lakosság felének csak álom marad a külföldi nyaralás, s a kiutaztatók szinte csak a törzsutasaikban bízhatnak. Nyáron a száz-kétszázezer forintból megoldható tengerparti út lesz a sláger, a tehetősebbeknek pedig újdonságként szolgálnak a tengeri hajóutak és az amerikai kiruccanások.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!