Verók István, Terézváros MSZP-s polgármestere a kizárólag a magántőkének, a beruházóknak kedvező mélygarázsépítés, a fakivágások és az ingatlaneladások helyett inkább költözzön ide Dunakesziről, vagy mondjon le! – szólította fel tegnap a VI. kerületi ingatlanpanama ügyében indított büntetőeljárásban gyanúsított és rabosított kormánypárti politikust Hantos Enikő, a Nagymező Utcaiak Egyesülete elnöke. A civil szervezet felhívására, amelyhez ismert környezetvédő egyesületek is csatlakoztak, több százan gyűltek össze a budapesti Radnóti Színház előtt, hogy tiltakozzanak az újabb tervezett mélygarázsépítés és tizenkilenc védett fa kivágása ellen. Bejelentették: a Főpolgármesteri Hivatal utasítására a Főkert Zrt. – életveszélyre hivatkozva – már ma elpusztítaná Terézváros maradék növényzetét, ezért riadóláncot alkotnak, és reggel 6 órától egész nap várják a helyszínre mindazokat, akik készek akár a testükkel megvédeni a fákat. Jelentkezésüket az „Én is jövök, ha kell” szöveggel és egy keresztnévvel vagy akár egy fantázianévvel aláírt sms-ben várják a 06-30/365-9561-es számon.
A Levegő Munkacsoport, a Védegylet, az Óvás! és más szervezetek aktivistái emlékeztettek arra, hogy korábban már megvédték a Jókai tér, a Liszt Ferenc tér és a Hunyadi tér fáit, és most ismét szükség van a civil ellenállásra.
A Nagymező utcaiak felolvasták a Terézváros 12 pontját, amelyben a fák védelme mellett többek között felelős önkormányzatot, a jelenlegi MSZP–SZDSZ-es városvezetés távozását, a közterületek és a közélet megtisztítását követelték, és bejelentették: az itt élők követelését csak a terézvárosi ellenzék támogatja.
Illés Zoltán, a Fidesz VI. kerületi elnöke hangsúlyozta, a kerület vezetői annak ellenére erőltetik a mélygarázsépítést, hogy a Legfelsőbb Bíróság a soproni ügyben hozott ítéletében kimondta: az önkormányzat nemcsak a közterületet nem adhatja el, hanem az alatta lévő földet sem. – A képviselő-testületben kezdeményezzük a Nagymező utcai szerződés semmissé nyilvánítását – fűzte hozzá.
Ismeretes, az újabb mélygarázs-építési botrányt az robbantotta ki, hogy bár egy éve a Főkert még egészségesnek nyilvánította az itt található fasort, a most készült újabb szakvélemény már életveszélyt állapított meg. Ezt viszont a civilek által az ország legnevesebb szakértői közül öten is cáfolták. Ezzel párhuzamosan a kerületvezetés előkészített egy olyan rendeletmódosítási javaslatot, amely szerint mélygarázsépítésnél figyelmen kívül hagyható a fák védettsége. A civilek úgy vélik, az utolsó csepp volt a pohárban, amikor kiderült: a terézvárosi MSZP, amelynek képviselői közül nem csak a polgármestert, többeket is hűtlen kezelés gyanújával rabosítottak, népszavazást kezdeményez arról, hogy minél több mélygarázs épüljön a kerületben.
Hadas Kriszta lányának megrázó búcsúja a szüleitől: az édesapja is hasonló módon halt meg