Árvíz vagy gát lesz előbb?

Csökkentett magasságú árvízvédelmi létesítmény, úgynevezett mobilgát építésének előkészítése kezdődhet meg a III. kerületi Római-parton, pontosabban erre nyújt be pályázatot a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez Budapest – döntött legutóbbi ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Demszky Gábor főpolgármester több mint másfél évtizedes ígéretének megvalósításához szükséges 2,9 milliárd forintból a városháza egyelőre 15 milliót áll.

2009. 05. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma senki sem tudja megmondani a Szentendrei út mentén a római-parti lakóteleptől Csillaghegyig tartó árvízvédelmi területen élő több tízezer embernek, hogy pontosan mikor is épülhet meg a gát. Mint arról lapunk többször is beszámolt, az ügyben Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője még óbudai polgármestereként hosszú éveken át szorgalmazta, hogy a város tegyen eleget törvényben előírt kötelezettségének és építtesse meg a gátat, amely a klasszikus római-parti ingatlanokat, az úgynevezett hullámtérbe épített – ma már jórészt lakóházként használt – üdülőket, szórakozóhelyeket és sportlétesítményeket, az itt létrehozott értékeket is megvédené a természeti katasztrófától.
A nagy 2002-es árvíz idején Demszky Gábor főpolgármester egy homokzsákból emelt ideiglenes védmű tetején ígérte meg az itt élőknek, hogy megépül a gát. Állítását megismételte a következő jelentős áradáskor, 2006-ban, sőt ugyanezt tette az akkori választásra készülő MSZP-s miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc és gazdasági minisztere, a szabad demokrata Kóka János is. Addigra egyébként sok milliárd forintos költségen, állami beruházással már megépítettek egy gátat Lendvai Ildikó jelenlegi MSZP-elnök választókerületében, Budafokon.
Azóta, hogy Óbuda-Békásmegyer önkormányzata 2005-ben anyagilag is támogatta: készüljenek el a tervek a védekezés legoptimálisabb formájáról, gyakorlatilag anynyi történt, hogy 2007-ben 110 millió forintból megrendelték a tanulmányokat. A Római-part hullámterén kívüli, úgynevezett nyúlgát eddig csak úgy tartotta meg az árvizet a töltések mögött, ha oda alkalmanként több mint 40 millió forintból több százezernyi homokzsákot vittek. Ennek megerősítése a becslések szerint 2,7 milliárd forintba kerülne, a kerületi önkormányzat és az itteni vállalkozók által követelt, teljes védelmet nyújtó mobilgát a fővárosi tervek alapján 4,8 milliárdért építhető meg. A most elfogadott, az eredeti gátnál 1,3 méterrel kisebb, 2,9 milliárdos költségű változatot Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes kompromisszumos megoldásnak nevezte, és információnk szerint ezt támogatja Bús Balázs (Fidesz) óbudai polgármester is. Bár a parti sétány fővárosi terület, félmilliárd forintos rendezése a kerületet terhelné, és 320 millió forintot várnak a lakosságtól is, csatornázásra.
Egy korábbi fővárosi vezető, Vajda Pál (MSZP) három évvel ezelőtt azzal nyugtatta a Római-part mentén élőket: a prognózisok szerint a következő években biztosan nem kell árvízre számítani. Alig két hónap múlva csak a homokzsákokat a gátra hordó önkéntesek munkáján múlott, hogy nem történt katasztrófa. Mivel a főváros az előkészítés 85 millió forintos költségéből most csak 15 millióra vállalt kötelezettséget, még évekig időszerű marad a kérdés: ki nyeri a jelek szerint ciklikusan bekövetkező nagy árvíz és a gátépítők versenyét?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.