Versenyfelügyeleti eljárás alá vonta a több mint féléves egyeztetés után nemrégiben szentesített élelmiszer-etikai kódexet aláíró szervezeteket a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A tegnap indult vizsgálatban azt firtatja a versenyhivatal, hogy a kódex azon része, amely különféle szabályokat fogalmaz meg a magyar és a külföldi termékek előállítóinak és forgalmazóinak megkülönböztetésére, sérti-e a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás törvényben rögzített tilalmát.
Az agrártárca által komoly győzelemként elkönyvelt kódex előírja a kereskedők számára, hogy júliustól a boltok polcain legalább 80 százaléknyi helyet kell elfoglalnia azon élelmiszereknek, amelyek itthon is előállíthatók – szemben a külföldről behozott, gyakran silányabb minőségű portékával. A hazai termelők piacra jutását segítő kódexet kilenc érdek-képviseleti szervezet írta alá, a szakmai egyeztetéseket pedig mindvégig az agrártárca felügyelte. Sőt, az aláíráskor Gráf József miniszter is ellátta kézjegyével a kódex azon mellékletét, amely rögzíti, hogy az etikai előírások életbeléptetését, és az azt ellenőrző etikai bizottság munkáját a tárca garantálja. Ezzel gyakorlatilag maga a miniszter adta nevét egy törvénysértéshez, már amennyiben bebizonyosodik a 180 napos GVH-vizsgálat során, hogy a magyar és a külföldi termékek mögött álló vállalkozások megkülönböztetése tisztességtelen piaci magatartásnak minősül.
Márpedig a GVH indokolásában azt írja: a kódex egyes szabályai idehaza korlátozhatják a más tagállamból származó termékek előállítását, behozatalát és forgalmazását végző vállalkozások piaci lehetőségeit. A megállapodás ráadásul a tagállamok közti kereskedelmet is hátrányosan érintheti, mivel az egész országra érvényes előírásai megtorpedózhatják az Európai Közösséget létrehozó szerződésben foglalt „kölcsönös gazdasági átjárhatóság” feltételeit. Így az etikai kódex megerősítheti a piacok nemzeti alapú feldarabolását – véli a GVH.
Az agrártárca szóvivője, Dékány András szerint ugyanakkor a kódex irányelvei biztosan nem sértik a versenyjogot, hiszen azok csak az etikus piaci magatartás normáit rögzítik.
– Nehezen tudjuk elképzelni, hogy a földművelésügyi minisztériumban nincsenek tisztában azokkal a jogszabályokkal, amelyek alapján a GVH elindította vizsgálatát – mondta lapunknak egy neve elhallgatását kérő piaci szakértő, hozzátéve: ha a hivatal jogsértést állapít meg, úgy az etikai kódexből kikerülnek a magyar gazdák védelmére irányuló paszszusok, magyarán, marad minden a régiben, és továbbra is a rossz minőségű import lepi el a multiáruházak polcait. Ekkor a tárca már hivatkozhat arra, hogy törekvéseik ellenére a versenyhivatal döntése akadályozta meg a hazai áruk térnyerését a magyar piacon – jegyezte meg a szakértő.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?