A Jobbik sok helyen előretört

Magától értetődő, hogy egy párt, amely a törvények betartását és szigorítását sürgeti, az ország egyes régióiban kiugró sikert ér el – értékelte a tegnapi eredményeket még az előzetes mandátumbecslés ismeretében Balczó Zoltán, a Jobbik alelnöke. Herényi Károly (MDF) közölte, valószínűleg lesz bizalmi szavazás Dávid Ibolya pártelnök ellen.

MN-összefoglaló
2009. 06. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az, hogy az egész közép-európai régióban alacsony a részvétel, szemben az alapító tagállamokban tapasztaltakkal, térségünk csalódottságát, kiábrándultságát tükrözi az Európai Uniót illetően – nyilatkozta lapunknak este hét órakor Balczó Zoltán. A Jobbik országos alelnöke az előzetes felmérésekre reagálva kijelentette: mindezek megerősítik a feltételezésünket, hogy sikerül az ötszázalékos küszöböt átlépnünk, képviseletet biztosítva a Jobbik szavazóinak, illetve lendületet nyerve a hazai országgyűlési választásokhoz. Balczó Zoltán kérdésünkre leszögezte, ha Morvai Krisztina elnyeri mandátumát, semmiképpen nem lép vissza, ugyanakkor továbbra is szerepet kíván vinni a hazai belpolitikai életben is. Kérdésünkre, minek tulajdonítja a vidéken sok helyütt kiugróan magas, több helyütt az MSZP-t is maga mögé utasító Jobbik-eredményt, Balczó Zoltán a következőket mondta: vidéken a lakosság széles rétegeinek életét a közbiztonság hiánya és az alapvető létbizonytalanság határozza meg. „Ilyen esetben egy párt, amely a törvények betartását és szigorítását sürgeti, magától értetődő, hogy az ország egyes régióiban kiugró sikert ér el.” A Jobbik mintegy 300 helyszínen ismertette vidékmentő programját, amely markánsan eltér a két nagy pártétól.
Morvai Krisztina, a Jobbik listavezetője a voksoláskor még úgy nyilatkozott, nem lehet tudni, hogy a párt bejut-e az Európai Parlamentbe (EP). Meglátása szerint az eredménytől függetlenül lesz belpolitikai üzenete a voksolásnak, mert az emberek látják, hogy megjelent egy új erő a magyar politikai porondon. Kifejezésre juttatta, hogy boldog lenne, ha előre hozott választások lennének, de míg a Fidesz a törvényhozásban való részvétele mellett beszél erről, addig ők részt vesznek az utcai harcokban. Vona Gábor, a Jobbik elnöke szerint a választás belépőjegy a Jobbik számára az Országgyűlésbe, ha képviselőt vagy képviselőket delegálhatnának az EP-be.
Dávid Ibolya így nyilatkozott Tamásiban, amikor leadta szavazatát: „Egy forgatókönyvem van, abban az MDF, az MSZP, a Fidesz és a Jobbik szerepel.” Az MDF elnöke nem vállalkozott esélylatolgatásra arra a kérdésre, hogy a választási részvétel ismeretében milyen eredményre számít, arra sem kívánt válaszolni, hogy milyen következménye lehet a pártra, illetve az ő szerepére annak, ha az MDF nem érné el az ötszázalékos küszöböt az európai parlamenti választáson. Bokros Lajost, az MDF listavezetőjét hiába várták az újságírók az előre egyeztetett időpontban a XVIII. kerületi Marosvásárhely utcai szavazókörben. A Nol.hu tudósítása szerint délután kiderült, hogy a politikus szavazott (nem az előre egyeztetett időben), majd telefonját kikapcsolva családjával töltötte a napot. – Nagy baj, hogy ez a választási kampány nem az Európai Parlamentről, hanem sokkal inkább belpolitikai kérdésekről szólt – jelentette ki tegnap este Herényi Károly. A képviselő szerint ezért volt ilyen alacsony a részvétel. Megdöbbentőnek nevezte, hogy az elmúlt húsz évben nem történt annyi törvénysértés, mint most. Újságírói kérdésre elmondta, valószínűleg lesz bizalmi szavazás Dávid Ibolya ellen, hiszen erre a pártelnök ígéretet tett. Pusztai Erzsébet, az MDF politikusa az eredmények ismerete előtt úgy nyilatkozott, szerinte jót jelent az MDF számára, hogy Budapesten magasabb volt a részvételi arány, mint vidéken, mert a párt törzsszavazói a fővárosban élnek.
Az SZDSZ egy mandátum megszerzésére számít az európai parlamenti választásokon – mondta az MTI érdeklődésére Fodor Gábor, a párt elnöke, miután leadta a voksát. Arra a kérdésre, milyen hatást gyakorolna a pártra, ha nem jutna EP-mandátumhoz, Fodor úgy nyilatkozott: nem kalkulál ezzel a lehetőséggel, a legutolsó pillanatig csak azzal foglalkozik, hogy sikerül a mandátumszerzés. Abban az esetben, ha mégsem vennék az akadályt, leülnek és elgondolkodnak – közölte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.