Megint riasztó adatok láttak napvilágot tegnap, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss forgalmi mutatói szerint ugyanis a januártól májusig tartó időszakban tavalyhoz képest 16 százalékkal kevesebb külföldi turista lépte át hazánk határait. Az adatok azt igazolják, hogy a mostanra komoly finanszírozási problémákkal küzdő hazai hotelek látogatottsága az év első négy hónapjában tovább romlott, sőt, szakértők szerint a veszteséges működésre továbbra is számítani kell. A legfontosabb küldőpiacok – Németország, Románia, Nagy-Britannia, Olaszország – turistái, úgy tűnik, nagy ívben kerülik Magyarországot. A visszaesés az angol utazók szempontjából a legjelentősebb, mivel Nagy-Britanniából 34 százalékkal érkeztek eddig kevesebben, míg az első négy hónap során az amerikai országokból is több mint harminc százalék azok aránya, akik idén már nem Magyarországot választották úti célként. Ezen belül is az egyesült államokbeli turisták elmaradása a legfájóbb veszteség (36 százalék), mivel ők eddig jelentős szerepet töltöttek be hazánk vendégforgalmában, gyarapítva a devizabevételeket.
Nem túl biztató a kép a belföldi turizmusban sem, noha a szakértők továbbra is arra számítanak, hogy a gyenge forint miatt megdrágult külföldi utazások, illetve a lakosság vészesen apadó jövedelme miatt aki teheti, idén inkább idehaza utazgat. A minden eddiginél gyengébb évkezdés azonban arra utal, hogy a szolgáltatók egész évben, de még a nyári főszezonban is ínséges időszakra készülhetnek. Májusig például a magyarok által legkedveltebb panziókban a szobák kihasználtsága 16 százalékkal mérséklődött. A KSH mérései szerint a szállodák tavasz végére összesen 57 milliárd forint bruttó bevételt értek el, ami folyó áron 12 százalékos mínuszt jelent. Az éttermek vesztesége eddig nyolc százalékra tehető, ami ugyancsak milliárdokban mérhető kiesést tükröz.
Zuhanórepülésben a légicégek. Sokkal nagyobb lesz a világ légicégeinek idei vesztesége, mint amire számítottak: 2009-ben közel kilencmilliárd dollárral kereshetnek kevesebbet a repülős cégek a Nemzetközi Légiforgalmi Szövetség (IATA) tegnap közölt legújabb becslése szerint. A 230 légicéget tömörítő IATA márciusban még jóval kisebb, 4,7 milliárd dolláros idei veszteségre számított. A szervezet szerint éves szinten az IATA-tagok idei bevétele 80 milliárd dollárral, vagyis eddig soha nem látott mértékben, 15 százalékkal 448 milliárd dollárra csökken, s jövőre is folytatódik a bevételcsökkenés.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?