Ugyan az elmúlt időszakban csökkent az élelmiszerek piaci ára, ám ez számos európai uniós országban nem jelenik meg a fogyasztói árban, így az áruházláncok árrése magas marad, miközben sok termelő jövedelme már-már tarthatatlan szintre süllyed – állapította meg egy lengyel tanulmány, amelyet az EU-tagországok mezőgazdasági minisztereinek brüsszeli találkozóján ismertettek tegnap. A távirati iroda információi szerint a probléma felvetésével több tagállam, köztük Magyarország is egyetértett, mire az Európai Bizottság (EB) bejelentette, hogy munkacsoportot hozott létre, amely termékpályánként vizsgálja meg az árviszonyokat. Brüsszel azt is jelezte, hogy még az év vége előtt összegző jelentést készít a témában.
A lengyel dokumentum megállapításai szerint a termelői árak csökkenése jelentős romlást eredményezett a gazdák bevételeiben. A felvásárlási árak visszaesését a kereskedelmi láncok közti árverseny is segítette, miközben saját árrésüket magasan tartották. Az EB már tavaly is jelezte, hogy vizsgálódik az ügyben: a testület versenypolitikai illetékesei a láncok közti szövetkezésre koncentrálnak, míg az agrárfelelősöknek az tűnt fel, hogy a világpiaci árak emelkedését a szupermarketek gyorsan továbbhárítják a fogyasztókra. Ezzel szemben, amikor csökken a nagykereskedelmi ár, az sokkal lassabban válik érzékelhetővé a bolti vásárlók számára.
– Évek óta tartó, egyre romló aránytalanság figyelhető meg a magas élelmiszerárak és az érthetetlenül alacsony felvásárlási árak között – reagált a brüsszeli fejleményre a Magyarok Egymásért Szövetsége (MESZ). Úgy látják: az áruházláncok beszállítói szerződéseik megkötésekor tudatosan visszaélnek erőfölényükkel, ami aránytalanul fokozza a nagykereskedelmi profitot, jelentősen csökkenti az átlagos méretű vagy az alatti gazdaságok jövedelmezőségét, ráadásul komoly élelmiszerbiztonsági kockázatokat is hordoz.
Sovány engedmények. Miközben mintegy ezer tejtermelő vonult fel Brüsszelben a termelési kvóták felülvizsgálatát követelve, az EB igencsak sovány engedményeket tett a szektornak, és a revíziót elutasította. Az engedmények: a 2010-re előirányzott tejtámogatás hetven százalékát már idén október 16-tól megkaphatják, s a tervezettnél hosszabb időn át támogatják a magánkézben lévő, eladatlan vajkészletek tárolását is. Ennek értelmében azon termelők, akik nem tudják eladni vajukat, vagy az alacsony ár miatt azt nem akarják, tonnánként és naponta 44 eurócentet kaphatnak a hűtött vajért. (L. I.)
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe