A kormány megadóztatná 2010-től a szolgáltatóiparban, így a vendéglátásban is gyakran előforduló többletbevételeket: a borravalót és a felszolgálási, más néven szervizdíjat. A tervek szerint az eddig „adóalapot növelő, de adóterhet nem viselő” járandóságok után 17 vagy 32 százalékos személyi jövedelemadót (szja) kellene fizetniük a pincéreknek, mivel jövőre a kormány az egyéb jövedelmekhez sorolja át ezen tételeket, amit az éves bérhez kell hozzászámítani, s azután az szja-t megfizetni. Eddig ezt a két jövedelmet csak járulék terhelte: a felszolgálási díj után a munkáltató, a borravaló után pedig a felszolgáló fizetett 15 százalékot a nyugdíjkasszába.
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) máris tiltakozik az elképzelés ellen, álláspontjuk szerint ugyanis mind a munkaadóknak, mind a munkavállalóknak, mind pedig a költségvetésnek az az érdeke, hogy a szervizdíj adóterhet nem viselő járandóság maradjon.
Az MVI számításai szerint egy jellemzően 90 ezer forintos bruttó bérrel bejelentett pincér, ha havonta 40 ezer forintnyi szervizdíj illeti munkája elismeréseként, nettó jövedelme a jelenlegi szabályok szerint néhány forinttal több, mint 104 ezer forint. Viszont ha 2010-től a szervizdíj után is kell szja-t fizetnie, akkor megélhetését havonta kevesebb mint 95 ezer forintból kell majd megoldania, miközben a költségvetés haszna az ideinek a duplájára nő. Az érdekképviselők szerint ugyanakkor ez utóbbi hiú ábránd marad, hiszen ha a jövőben a felszolgálási díj is bérként viselkedik, akkor az éttermek többsége megszünteti az egyébként nem kötelező alkalmazását. (Jelenleg a vendéglők legfeljebb 15 százalékos felszolgálási vagy szervizdíjat számolhatnak fel a számlán a vendégnek, ami után áfát, illetve járulékot fizet a munkaadó, tehát fehér jövedelemnek számít, majd a maradékot kapja kézhez a dolgozó.)
Ha még több bőrt akarnak lehúzni erről a járandóságról, akkor az állam elesik a szervizdíjra rakódó áfától és az azután befizetendő nyugdíjjárulékoktól is, miközben a dolgozók még inkább a feketejövedelem megszerzését támogatják majd – vélik a szakértők. Az MVI úgy látja: mivel már régen eltűntek az ágazatból a tartalékok, az adóemelések miatt emelkedő költségeket életveszélyes kísérlet lenne továbbhárítani az egyre szegényedő lakosságra. Viszont ha a vendéglősök nem emelik az árakat, akkor kénytelenek lesznek a feketegazdaságban dolgozni – jósolja az ipartestület, hozzátéve: ma nem tudni, ki melyik irányt választja majd, de az éttermek többsége vélhetőleg az inflációt növelő áremelés mellett dönt, míg a többi üzemeltető inkább a bevétel- és a jövedelemeltitkolás útjára lép.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő