Jönnek a kínaiak

Szaporodnak mostanában a magyar–kínai üzletember-találkozók, s immár célegyenesbe érkezett az európai hídfőállásként emlegetett kínai kereskedelmi központ a fővárosban, miközben az ázsiai ország befektetői offenzívát indítottak a válság miatt könnyebben megszerezhető külföldi vagyonelemekért. A magyar kormány minden lehetőséget megad Kínának, hogy hazánkból épüljön be az Európai Unió piacára.

2009. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Textiliparunk a legnagyobb áldozat. A kínaiak progresszív terjeszkedése már sokszor váltott ki feszültségeket az unióban. Emlékezetes a „bugyiháború” néven elhíresült érdekkonfliktus is. Korábban tíz évig volt érvényben egy textilkvóta, amellyel az EU korlátozta a tagországokba áramló kínai ruhaexportot. A kvóta 2005-ben lejárt, az uniós piacokat néhány hónap alatt soha nem látott árudömping özönlötte el, s tömegesen szűntek meg a könnyűipari munkahelyek. Idehaza is leginkább a textilipar látta kárát a kínai dömpingnek. Tavaly a Berwin Ruhaipari Zrt. zárta be várpalotai üzemét, több mint 160 munkavállalót elküldve. A farmergyártó német Mustang GmbH is bezárta marcali üzemét, ahonnan négyszáznál is több dolgozót küldtek el. 2007-ben a zalaegerszegi Za-Ko Zrt.-t, 2005 elején pedig a szombathelyi Styl Ruhagyárat, s velük együtt több száz ember munkahelyét számolták fel. A még hazánkban működő cégeket szakértők szerint a Távol-Keletre és a harmadik világ országaiba áttelepülő gyártás és a kedvezőtlen hazai gazdasági és adózási légkör kergeti el.


Kínai–magyar üzletember-találkozót rendez ma a Magyar– Kínai Gazdasági Kamara, amelynek során távol-keleti cégek kínálnak üzleti partnerséget a magyar vállalkozások számára. Két hete a fővárosi Asia Center adott otthont egy hasonló börzének: a Kínai márkák üzleti fórumára Kína egyik legdinamikusabban fejlődő tartományából, Zhejiangból (Csöcsiang) érkezett 17 kis- és középvállalat, hogy népszerűsítsék javarészt textilipari termékeiket. A rendezvény az erősödő kínai–európai gazdasági kapcsolatokat összekötő híd egyik alapköve lett, utat nyitva hazánkból az EU más országai felé – derül ki az esemény kapcsán kiadott sajtóközleményből.
Úgy tűnik tehát, az évek óta formálódó együttműködés immár a megvalósulás szakaszába lépett. Ennek nyilván az is lendületet adott, hogy a közelmúltban a kínai kereskedelmi minisztérium külföldi befektetésekre szólította fel cégeit, mondván: most viszonylag olcsón juthatnak hozzá a külföldi vagyonelemekhez. A tárca szerint ugyanis a globális pénzügyi válság jelentősen megváltoztatta a világgazdasági erőviszonyokat: nőnek a minőségi külföldi tulajdonok iránt érdeklődők lehetőségei, s csökkennek a befektetési költségek.
Kína gazdasági dinamizmusának megtartása érdekében a pekingi vezetés célja az, hogy nagyvállalataik versenyképes, magas minőségű globális márkákat hozzanak létre. Ennek érdekében a kínai kormányzat meghirdette a „Go Global” nevet viselő gazdasági-kereskedelmi programot, amely arra hivatott, hogy minden egyes régiónak legyen egy saját, globális márkaneve, amely képes meghódítani a nyugati vásárlókat. A „Go Global” politika keretében a vállalatok sokrétű állami támogatást kapnak nemzetközi terjeszkedésükhöz.
– Kína a gazdasági programja segítségével tehermentesíteni szeretné magát, ezáltal csökkenteni az alapanyag-szükségletet az országon belül, s még inkább bele óhajt épülni a világgazdaságba. Azok az országok, amelyek partnerek tudnak lenni ebben a gazdasági törekvésben, maguk is komoly sikerekre számíthatnak – véli az Asia Centerben létrejövő China Brand Trade Center (CBTC – Kínai Márkák Kereskedelmi Központja) vezetősége.
A 300 millió eurós beruházásból megvalósuló CBTC amellett, hogy Magyarországot Kína valódi regionális központjává teszi az unióban, további üzleti lehetőségeket is rejt számunkra, mint például a tőkebefektetések, a gyártókapacitások létrehozása vagy a félkész termékek összeszerelése. Magyarország mindenképpen profitál ebből a kínai befektetésből – közölte Rudolf Riedl, az Asia Center ügyvezető igazgatója.
A CBTC központ 2014-ig minimum hatszáz kínai cég részvételével jön létre oly módon, hogy a vállalatok magyar bejegyzésű cégeket hoznak létre, s innen érik el kereskedelmi partnereiket az unióban. Huszty András, a magyar–kínai gazdasági kapcsolatok fejlesztéséért felelős miniszterelnöki megbízott lapunknak korábban ezzel kapcsolatban azt mondta: a kormány minden segítséget megad a kínai cégek könnyebb betelepülése érdekében.
A komoly szándékot jelzi az is, hogy a világon elsőként Budapesten nyit irodát az év második felében a kínai befektetési ügynökség.
– A kínai befektetésekért jelenleg erős a verseny a kelet-közép-európai régióban, de a konkurensekhez képest előnyt jelent hazánknak a központi földrajzi elhelyezkedés, a kelet- és nyugat-európai piacok megközelíthetősége, a közvetlen Budapest–Peking repülőjárat, s a képzett munkaerő. A budapesti iroda nyitását indokolja továbbá, hogy régiónkban csak Magyarországon van jelen a Bank of China, s a környező országokkal összehasonlítva hazánkban él a legnagyobb kínai közösség – mondta Rétfalvi György, az ITD Hungary vezérigazgatója, hozzátéve: Kína regionális elosztó-, gyártó- és logisztikai központként tekint Magyarországra.
Hazánkban eddig mintegy 600-800 millió amerikai dollár értékben fektettek be kínai társaságok informatika, információs és kommunikációs technológia, valamint elektronika, telekommunikáció és kutatás-fejlesztés területen. Jelenleg ötezer kínai cég működik nálunk, ebből tucatnyi a jelentős, nemzetközi vállalat.
Úgy tűnik, a magyar kormány is komolyan veszi a kétoldalú kapcsolatok ápolását. Nemrég újabb posztot hoztak létre a magyar–kínai kapcsolatok fejlesztése érdekében: Veres János volt pénzügyminiszter lett a keleti kapcsolatok kormánybiztosa. Őt Bajnai Gordon miniszterelnök nevezte ki, Huszty Andráshoz hasonlóan, akit még Medgyessy Péter tett meg kormánybiztosnak. – Veres Husztyval ellentétben díjazás nélkül látja el feladatát – mondta lapunknak a független szakértők által működtetett vilagkiallitas.hu főszerkesztője. Gerhard Ákostól megtudtuk: a két biztos személyében közös, hogy egyikük sem beszél kínaiul, viszont mindketten a Miniszterelnöki Hivatalban kaptak titkárságot, ahol Kínával foglalkoznak, egészen pontosan összehangolják az illetékes szervek munkáját. Igaz, Veres feladatköre bővebb, hiszen ő az orosz, ukrán és kazah területekért is felel, s munkája állítólag nem érinti Huszty András feladatkörét.
Veres kinevezésével – a nagykövetségek mellett – már legkevesebb tíz szervezet munkálkodik a kínai– magyar kapcsolatok jobbításán. E lelkesedés mellett azonban nehezen érthető, miért nem érhető el évek óta a világhálón olyan naprakész háttéranyag, amelyek segítenék a magyarok vállalkozását Kínában, nem találjuk magyar nyelven azokat a kínai törvényeket sem, amelyek például a cégalapításnál fontosak lehetnek – jegyezte meg Gerhard Ákos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.