Razziáznak a fogyasztóvédők

Megkezdődött tegnap a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szokásos nyári ellenőrzés-sorozata. A hatóság szerint a válság miatti pénzszűkében a korábbiaknál több fogyasztói megtévesztésre lehet számítani a szolgáltatók részéről.

2009. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Városligeti családi sétájukkor egy olvasónk két perecet és egy kürtőskalácsot kért az egyik utcai kereskedőtől, akinél az árak ugyan nem voltak feltüntetve, fizetéskor mégis megdöbbent a magyar nyelven beszélő vevő: az árus nem kevesebb, mint 2500 forintot számolt a nassolnivalókért. Lapunknak egy, a fővárosi állatkert előtt évi 240 ezer forintért standot bérlő lufiárus tegnap arról beszélt, forgalmasabb napokon 20-30, hétköznap 6-10 ezer forintot keres a felpumpált nejlonfigurákkal, nyugtát ugyanakkor nem szokott adni, mert úgy tudja, az csak az élelmiszereknél kötelező.
Tegnap kezdődött a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) nyári razziasorozata, ennek apropóján bemutató próbavásárlást tartottak a hivatal szakemberei az állatkert előtt dolgozó kereskedőknél. Az egyik árusnál máris találtak egy olyan gumiból készült, Jellyfish elnevezésű játékot, amelyet már 2006 decemberében betiltottak, mert használata veszélyes a gyermekekre. Wittich Tamás, az NFH főigazgatója elmondta, nem tudni, honnan származik a tiltott áru, mindenesetre a gyártót szabálysértési eljárás alá vonják, míg a kereskedő fogyasztóvédelmi bírságra számíthat. Megjegyezte: tavaly több mint száz gyermekjátékot ítéltek veszélyesnek, de könnyen lehet, hogy ezek egy része még mindig kereskedelmi forgalomban van.
A fogyasztóvédők bemutattak egy olyan egy kilogrammos súlyt is, amelyet jellemzően a zöldségesek használnak, ami azonban lemérve már csak 78 dekát nyom. A gyakori trükk lényege az, hogy észrevétlen helyen lereszelik a kilós súlyt és máris kevesebbet mér a mérleg, miközben a gyanútlan vevő azt hiszi, egykilónyi portékáért fizette ki a vételárat. Wittich szerint az olyan árusnál, aki például nem ad nyugtát vagy számlát a vásárlónak, gyakoribb a hamis vagy a betiltott termék, netán a trükkös értékesítés, ezért különösen fontos, hogy a fogyasztók nyaraláskor is tudatosan válasszák meg beszerzéseik helyszínét.
Az NFH az idegenforgalmi főszezonban kiemelt figyelmet fordít a nyaralóhelyek, a strandok, a vendéglátóhelyek ellenőrzésére, de jelen lesznek a kulturális eseményeken, nagyobb fesztiválokon, sőt, a taxikban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.