Simor András a stiklizőkről

Tavaly nagy ívű, éves szinten 2000-2500 milliárd forintos megszorítóprogrammal állt elő Simor András jegybankelnök, hogy Magyarországot ezzel vezessék ki a gazdasági recesszióból. A márciusi forintválság legkritikusabb napjaiban külföldön szabadságát töltő Simor szerint a szociális és jóléti kiadásokra kellene kevesebbet költeni. A közel egymilliárd forintos megtakarítását azóta már Ciprusra menekítő bankár tanulmányában a magyar lakosságot is felelőssé tette hazánk rossz állapotai miatt, mert abban a tudatban vannak, hogy – mint fogalmazott – ha „stiklizéseik” után „esetleg” befizetik adójukat, akkor az állam majd gondoskodik róluk.

Török László
2009. 06. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke tavaly márciusban, a Népszabadságban közölt, Újjászületést! címet viselő tanulmányában vázolta fel, miként képzeli el Magyarország felemelkedését és hogy mi az oka jelenlegi rossz állapotainknak. Az alapvető problémát a bankár abban látta, hogy nálunk a költségvetés kiadásai a GDP közel ötven százalékára rúgnak, míg a visegrádi országoknál ez átlagosan negyven százalék. „Szociális, jóléti és lakásépítési támogatásokra, valamint a felhalmozott államadósság kamataira költünk sokkal, de sokkalta többet, mint versenytársaink” – írta a jegybankelnök, aki szerint az adósságállománnyal nem igazán lehet mit kezdeni, ahhoz viszont, hogy a gazdaság újra növekedési pályára álljon, mégis éves szinten 2000-2500 milliárddal kell csökkenteni kiadásainkat. Simor András szerint el kellene gondolkozni azon, hogy érdemes-e tovább működtetni „Európa leggálánsabb családtámogatási rendszerét”, illetve egy olyan rendszert, amely lehetővé teszi az anyáknak, hogy a szülés után három évig otthon legyenek gyermekeikkel (ezt a szabályt azóta már módosította az Országgyűlés kormánypárti többsége, és két évben maximalizálták a gyes és a gyed idejét – a szerk.). „Tudom, hogy jól kereső és jómódú emberként persze nem hangzik hitelesnek az én számból a jóléti kiadások csökkentése érdekében szót emelni” – ismerte el Simor András, ám arra is figyelmeztetett, hogy az ország nem képes eltartani ezt a jóléti rendszert, aminek következménye a lassú növekedés és a szomszédoktól való lemaradás.
A milliárdos bankár – aki havi mintegy hétmillió forintos fizetést kap az államkasszából jegybankelnökként – az „állam emlőin tengődőkről”, vagy ahogy másutt fogalmaz, a rendszerváltás lényegét idestova 18 éve meg nem értőkről is értekezik, akiknek máig nem sikerült megtanulniuk, hogy mitől lehet sikeres egy ország és ezen belül lakói is a globális piacgazdaságban. „Nem érti vagy nem akarja elfogadni, hogy ez a mai világ a szabadságról, a felelősségvállalásról, a folyamatos változásokhoz való rugalmas alkalmazkodásról szól, nem pedig arról, hogy ha némi stiklizés után az adónkat esetleg befizettük, akkor az államnak kötelessége gondoskodni munkalehetőségünkről, jövedelmünkről és jólétünkről” – írta cikkében Simor András MNB-elnök, aki – miután Sólyom László köztársasági elnök jegybankelnökké nevezte ki – egymilliárd forintos megtakarítását (ami egyébként korábban is egy külföldi vagyonkezelőnél volt elhelyezve) átutaltatta Ciprusra. A földközi-tengeri szigetországról tudni kell, hogy az ittenihez képest jóval kedvezőbb adózási feltételeket biztosít az ott letelepedő vállalkozásoknak, igazából egy adóparadicsom. Tehát miközben Simor – amint fogalmazásából kiderül – a stikliző és esetlegesen adót fizető emberektől azt várja, hogy változtassák meg gondolkodásukat, mentalitásukat, addig ő potom 923 millió forintos megtakarítását ciprusi cégéhez „helyezte át”. Azt persze nem lehet tudni, hogy a tranzakciónak mi volt az oka, ugyanis – amint az Vadász Iván adószakértő lapunknak adott nyilatkozatából kiderült – egy ciprusi cég működtetésének az adóoptimalizáláson kívül az az egyik fontos előnye, hogy a nyilvánosság elől el tudják rejteni az egyes ügyletek hátterét.
A mentalitásbeli újjászületést is sürgető bankár jegybankelnöki magasságokból ítéletet mond az „álszent és erkölcstelen” pártfinanszírozási rendszerről, és a meglátása szerint azzal párosuló „virágzó korrupcióról” is, amelyek drágítják a közbeszerzéseket és torzítják a gazdasági döntéseket.
Fentebb ismertetett megoldási javaslatai mellett Simor András „erőteljesebben ösztönözné” az idősek továbbdolgozását és az „európai trendekkel összhangban” növelné a nyugdíjkorhatárt. Az oktatási rendszert is reformálná, méghozzá úgy, hogy a diákok olyan alaptudással hagyják el az iskolát, „amilyenre a gyakorlati életben valóban szükségük lesz”. „Vagyis az írás, az olvasás stb. mellett még legalább a tanulásnak és a változó világhoz való alkalmazkodás tudományát is meg kellene tanítani a gyerekeknek” – összegzi oktatáspolitikai alapvetéseit az MNB elnöke.
Közvetlenül az írás megjelenése előtt a TV2 vendégeként a szerző kijelentette: „nekünk az a dolgunk, hogy időt adjunk a kormánynak és a magyar gazdaságnak, hogy azok a lépések történjenek meg, amellyel hosszú távon elvezethetnek egy kiegyensúlyozottabb gazdasági helyzethez és ezen keresztül egy kiegyensúlyozottabb forint árfolyamához”. Tavaly márciusi nyilatkozata után pár héttel egyébként öszszeomlott a Gyurcsány Ferenc vezette koalíciós kormány, majd maga a miniszterelnök is megbukott. A jegybankelnök ciprusi cégéről egyébként éppen a Népszava adott először hírt márciusban, amikor a forint árfolyama az összeomlás szélén volt. A legkritikusabb napokban a bankár külföldön töltötte szabadságát, állítólag síelt.
A héten kirobbant, Simor András személyét és cégét érintő vagyonkimentési akció a szakértők szerint nem ütközik jogszabályokba, etikailag azonban – amint arról a Népszabadságban is cikkeztek – „már kevésbé egyértelmű az ügy”. Az újság, hasonlóan a Magyar Nemzetben megszólaltatott Vadász Ivánhoz, arról írt, hogy a „tranzakciók alapos ismerete nélkül nehéz megítélni vagyonátcsoportosításának jellegét”. Azt azonban laptársunknak is kifejtették, hogy „nem elegáns, hogy a jegybank elnöke egy olyan ciprusi cégben kezeli nem csekély vagyonát, amelynek működéséről, a cégen belüli pénzmozgásokról nehéz vagy szinte lehetetlen információhoz jutni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.