Eddig jövedelmezőnek bizonyult, manapság azonban mostohagyerekként kezelik a bankok a hotelberuházások finanszírozását, mivel a statisztikák hónapról hónapra arról számolnak be, hogy Magyarországon egyre kevesebb vendég veszi igénybe a szállodai szolgáltatásokat. Emiatt már nem éri meg a pénzintézeteknek, hogy új befektetéshez nyújtsanak hiteleket, még akkor sem, ha egyébként tőkeerős társaság igényli azt. – A szállodák értéke mindig összefügg az ingatlanpiac, azon belül is a szállodapiac megítélésével, illetve a vendégforgalommal, az átlagos szobaárral és a szobákra vetített egyéb bevételekkel – magyarázta lapunknak Balla Ákos, a Colliers International nemzetközi ingatlan-tanácsadó cég budapesti irodájának értékbecslési és piackutató divíziójának igazgatója. S mivel a múlt évben negatív irányba fordult valamennyi statisztika, miközben nőtt az ingatlanpiaci rizikó és a beruházók hozamelvárása, veszélyes területté vált a bankok szemében a szállodai szektor, sőt több finanszírozó számára a téma kifejezetten tabu – szögezte le Balla Ákos.
Arról ugyan nincs semmilyen hivatalos adat, miszerint pontosan hány forint kintlévősége van a bankoknak az egyes magyarországi szállodafejlesztésekben, ám a statisztikákból könnyen kiszámolható, hogy napjainkban a javarészt hitelből finanszírozott szállodákban a hotel üzemi eredménye egyáltalán nem fedezi a kölcsön törlesztését és a kamatot. A szakértő emiatt arra számít, hogy a bankok a hitelszerződések újratárgyalásával kezelik majd a helyzetet, s már azt is jó pontnak veszik, ha valaki e területen képes vagy hajlandó a kamatokat fizetni. Balla Ákos ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy a pénzintézetek a már folyamatban lévő fejlesztéseket is leállítják, mivel egy félkész épület őriztetése és állagmegóvása folyamatos havi kiadásokat jelent, s az állagromlás ráadásul a bank ingatlanfedezetét is veszélyezteti. Az viszont biztos, hogy az elkövetkező időszakban kevés új szálloda épül hazánkban, már csak amiatt is, mert a bankokon kívül a beruházók is óvatosabbak lettek, s nem ritkán a korábban hotelépítésre szánt fejlesztési telkekre más megoldást keresnek.
A pénzügyi és gazdasági válság különösen rosszul érinti a turizmust, s világszerte romlott a szolgáltatók teljesítménye – mondta lapunknak a Magyar Szállodaszövetség titkára. Kovács István megerősítette: 2005 óta jelentős szállodaberuházások valósultak meg a fővárosban és vidéken egyaránt, azonban a kereslet nem bővült együtt a kínálattal, emiatt is csökkent drasztikusan a hotelek profitja, s vált kockázatossá egy-egy ilyen finanszírozás. Ezzel együtt úgy látja, a meglévő, már működő szállodák számára kifejezetten jó, hogy lassult a fejlesztések üteme, hiszen így némiképp ellensúlyozódik az elmúlt években tapasztalt „szállodaboom”, s egyelőre nem lép több versenytárs az egyébként is bukdácsoló piacra.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt