A szállodáknak sincs hitel

Elfordultak a bankok a szállodapiactól, a hónapok óta mélyrepülésben lévő turisztikai statisztikák miatt ugyanis immár túl kockázatosnak tartják, hogy újabb beruházásokat finanszírozzanak idehaza – tudta meg lapunk.

2009. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig jövedelmezőnek bizonyult, manapság azonban mostohagyerekként kezelik a bankok a hotelberuházások finanszírozását, mivel a statisztikák hónapról hónapra arról számolnak be, hogy Magyarországon egyre kevesebb vendég veszi igénybe a szállodai szolgáltatásokat. Emiatt már nem éri meg a pénzintézeteknek, hogy új befektetéshez nyújtsanak hiteleket, még akkor sem, ha egyébként tőkeerős társaság igényli azt. – A szállodák értéke mindig összefügg az ingatlanpiac, azon belül is a szállodapiac megítélésével, illetve a vendégforgalommal, az átlagos szobaárral és a szobákra vetített egyéb bevételekkel – magyarázta lapunknak Balla Ákos, a Colliers International nemzetközi ingatlan-tanácsadó cég budapesti irodájának értékbecslési és piackutató divíziójának igazgatója. S mivel a múlt évben negatív irányba fordult valamennyi statisztika, miközben nőtt az ingatlanpiaci rizikó és a beruházók hozamelvárása, veszélyes területté vált a bankok szemében a szállodai szektor, sőt több finanszírozó számára a téma kifejezetten tabu – szögezte le Balla Ákos.
Arról ugyan nincs semmilyen hivatalos adat, miszerint pontosan hány forint kintlévősége van a bankoknak az egyes magyarországi szállodafejlesztésekben, ám a statisztikákból könnyen kiszámolható, hogy napjainkban a javarészt hitelből finanszírozott szállodákban a hotel üzemi eredménye egyáltalán nem fedezi a kölcsön törlesztését és a kamatot. A szakértő emiatt arra számít, hogy a bankok a hitelszerződések újratárgyalásával kezelik majd a helyzetet, s már azt is jó pontnak veszik, ha valaki e területen képes vagy hajlandó a kamatokat fizetni. Balla Ákos ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy a pénzintézetek a már folyamatban lévő fejlesztéseket is leállítják, mivel egy félkész épület őriztetése és állagmegóvása folyamatos havi kiadásokat jelent, s az állagromlás ráadásul a bank ingatlanfedezetét is veszélyezteti. Az viszont biztos, hogy az elkövetkező időszakban kevés új szálloda épül hazánkban, már csak amiatt is, mert a bankokon kívül a beruházók is óvatosabbak lettek, s nem ritkán a korábban hotelépítésre szánt fejlesztési telkekre más megoldást keresnek.
A pénzügyi és gazdasági válság különösen rosszul érinti a turizmust, s világszerte romlott a szolgáltatók teljesítménye – mondta lapunknak a Magyar Szállodaszövetség titkára. Kovács István megerősítette: 2005 óta jelentős szállodaberuházások valósultak meg a fővárosban és vidéken egyaránt, azonban a kereslet nem bővült együtt a kínálattal, emiatt is csökkent drasztikusan a hotelek profitja, s vált kockázatossá egy-egy ilyen finanszírozás. Ezzel együtt úgy látja, a meglévő, már működő szállodák számára kifejezetten jó, hogy lassult a fejlesztések üteme, hiszen így némiképp ellensúlyozódik az elmúlt években tapasztalt „szállodaboom”, s egyelőre nem lép több versenytárs az egyébként is bukdácsoló piacra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.