Májusban 22,1 százalékkal csökkent hazánk ipari termelése az egy évvel korábban mért adatokhoz képest, az év első öt hónapjára vetítve 23,3 százalékkal gyengébb a mutató – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Mivel drasztikusan visszaesett az exportkereslet, az ipari kivitel 26,9 százalékkal csökkent május végéig. A statisztikák minden területen negatív előjelűek, így például a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás kivitele 33,4 százalékkal, míg a közel háromtizedét képviselő elektronikai termékek gyártása 18,3 százalékkal zsugorodott. Leginkább a fém alapanyagok gyártása maradt el, tavalyhoz képest több mint 44 százalékkal, miközben a járműgyártás 30-nál is több, míg az élelmiszer-, ital- és a dohánygyártás majdnem 6 százalékot esett. Májusban ráadásul jelentősen, vagyis közel harminc százalékkal zuhant a magyar feldolgozóipar új exportmegrendeléseinek száma, a belföldi megrendelések elmaradása pedig meghaladta a 35 százalékot.
Nem mutatnak tehát jobb képet a hazai eladások sem, amelyek május végéig 15,9 százalékkal produkáltak rosszabb eredményt 2008-hoz képest. Ez főként az exportra termelő vállalkozások magyar beszállítóit érintő megrendelések, illetve a lakossági kereslet visszaesésével magyarázható.
Elemzők egyelőre nem látják a gyors fordulat lehetőségét, sőt, szerintük Magyarország ipari termelését inkább a visszaesés jellemezheti egész évben. Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője lapunknak kifejtette: a feldolgozóipari ágazatok összes megrendeléseinek csaknem 30 százalékos zuhanása arra utal, hogy hiába a javuló nyugat-európai konjuktúramutatók, ez egyelőre nem húzza fel hazánk eredményeit. Mivel a termelési adatokat leginkább az exportmegrendelések befolyásolják, legfeljebb 2009 második felében lehet számítani némi javulásra, bár a statisztikák akkor is negatív előjelűek lesznek. – Decemberben már bővülhet némiképp éves szinten az ipari termelés, mindez ugyanakkor attól függ, hogy beindul-e a világgazdaság második fél évre várt fellendülése – mondta a vezető elemző, hozzátéve: rövid távon a másik befolyásoló tényező, vagyis a belföldi kereslet sem mutat majd javulást. A szakértő ezért éves szinten az ipari termelés 19 százalékos visszaesésére számít.
Barcza György, a K & H Bank vezető elemzője hozzátette: bizonytalan, hogy májusban túljutott-e idei mélypontján az ipari termelés. A kormányzati megszorítások miatt ugyanis tovább zuhanhat a belföldi értékesítés, ami őszre újabb mélypontra húzhatja a mutatókat.
Bölöni László is a román parlamenti választáson való részvételre buzdít