Jó néhány kereskedőnek okozott fejtörést ezekben a napokban a bolti termékek átárazása, amit a tegnap életbe lépett áfaemelés tett szükségessé.
– Többheti munkánkba és sok millió forintunkba került, mire felkészültünk a változásokra. A polcokon lévő termékeket egyenként kellett az áfabesorolás alapjául szolgáló, úgynevezett vámtarifaszám szerint rangsorolni, majd az áfatörvény melléklete szerint a megfelelő adókulccsal ellátni – mondta el lapunknak a CBA üzletlánc kommunikációs igazgatója. Fodor Attila felhívta a figyelmet: érthetetlen és sok esetben minden logikát nélkülöz a pénzügyi tárca által összeállított lista, ami alapján eldönthető, melyik terméket milyen áfakulcs terheli. A logika hiányára példaként említhető, hogy míg a tasakos pudingporokat 25, addig a fagylaltport már csak 18 százalékos kulccsal árulják tegnaptól. Nem értik a kereskedők, és minden bizonnyal a vevők sem azt, hogy miközben a gyorsrizs forgalmi adója csak 18 százalék, addig a hagyományos módon elkészíthető – és egyébként jellemzően olcsóbb – rizst miért sújtja 25 százalékos áfakulcs. Különbség van a pattogatott kukoricák között is: a már kész, zacskóban kapható csemegét 18 százalékos kulccsal kellett beárazni, azonban a mikrohullámú sütőben elkészíthető változat már 25 százalékkal adózik.
Mindez azért is érdekes, mert a 18 százalékos kulcs elvileg azon alapélelmiszereket illetné, amelyek a legszükségesebbek a kispénzűek számára, mint a tejtermékek és az egyes pékáruk – a kormány kijelentései szerint így próbálja kímélni a szegényeket az áfaemelés következményeitől. Ehhez képest egyáltalán nem biztos, hogy a kedvezményesen adózó árucikkek valóban olcsóbbak lesznek a boltokban, mivel annyira elenyésző csökkenésről van szó, ami a kerekítés szabályai, illetve az égbe szökő benzinárak miatt nem jelenik meg minden bolti címkén. – Magával a törvénnyel van a baj. Nem kellett volna ilyen megkülönböztetést tenni az élelmiszerek között, sőt ezek áfáját általánosan csökkenteni kellett volna, vagy legalább hozzá sem nyúlni – mondta az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos György szerint az áremelések tovább lökik a kereskedelmet a lejtőn, és még több honfitársunknak teszik nehezebbé megélhetést.
Az új szabályok nemcsak a boltok, hanem a cukrászdák forgalmát is veszélyeztetik. Ugyanis a cukrászsütemények javarésze 18 százalékos kulccsal adózik, ám ha azt a vendég helyben fogyasztja el, már a 25 százalékos áfával terhelt számlát kell kifizetnie, mivel úgy már nem termékért, hanem szolgáltatásért fizet. – A jogszabály itt is megnevez olyan árucikket, amelynél már eleve 25 százalékos a kulcs, mint például a fagylaltos vagy a gesztenyepürével készült desszertek – vázolta lapunknak Kis Kornél, egy Balaton-parti cukrászda tulajdonosa, aki arra számít, hogy a spórolós vevők megveszik az olcsóbb süteményt, és az utcán eszik meg, nehogy többet kelljen fizetniük a helyben fogyasztásért.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt