Adóval verik tönkre a vidéki nyaralást

Kutyaszorítóba kerültek a vidéki vendégfogadók, mivel januártól megszűnik a falusi szállásadás évek óta érvényben lévő adókedvezménye. Emellé társul az áfaemelés és az üdülési csekk megadóztatása, ami együttesen katasztrofális hatással jár vidéken, a magyar családok egy része pedig elveszíti az elérhető árú nyaralás lehetőségét.

2009. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszélyben több ezer magyar család megélhetése, mivel a kormány döntése szerint januártól már nem mentes az adótól a falusi vendéglátás és az agroturizmus, a szolgáltatók jövedelme teljes mértékben adókötelessé válik. Jelenleg a vendégváróknak évente nyolcszázezer forint bevétel után nem kell adózniuk, tehát aki ezen öszszegnél kevesebbre tesz szert, annak még bevallást sem kell készítenie. Ezenfelül jár még – 400 ezer forintig – adókedvezmény is az étkeztetésre, a kézműves-bemutatók szervezésére, vagy az otthon készített termékek árusítására. Jövőre azonban mindez megszűnik.
– Ha minden fillér után fizetnünk kell, akkor már nem éri meg a szobát kiadni, viszont így nem tudjuk, miből egészítjük ki havi kilencvenezer forintos jövedelmünket, amiből négytagú családunk él – panaszolta egy szilvásváradi olvasónk, aki évek óta vendégfogadással foglalkozik. Megtudtuk: hozzá hasonlóan sokan gondolkodnak azon, hogy feladják eddigi hivatásukat, vagyis, hogy a magyar vidék hagyományainak ápolása mellett szerény körülmények között élő családoknak biztosítanak olcsó szálláslehetőséget.
– Mióta a falusi turizmus létezik, azóta van adókedvezmény is, ami nagyban hozzájárult a vendégfogadásból élő vidéki emberek megélhetéséhez – magyarázta lapunknak Geszti Jánosné, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (Fatosz) alelnöke. Sok térségben ugyanis ez jelenti a legfontosabb kiegészítő bevételt. Van, ahol a talpon maradás, máshol a fejlődés egyetlen kézzelfogható lehetősége a falusi turizmus. A szakember maga is gyakorlott vendégfogadó, Kunhegyesen működtet agroturisztikai vállalkozást. – Tizennyolc esztendeje kezdtük két szobával és négy ággyal, azóta társas vállalkozássá fejlődtünk – mondta.
Vidéken tehát komoly az aggodalom a jövő évi adóváltozások miatt. Hiszen nem csupán a regisztrált 6-7 ezer magyar falusi szállásadót érinti érzékenyen az adókedvezmény megvonása, a megemelt áfakulcs és az üdülési csekk megadóztatása, hanem jóval többeket. Közvetve ugyanis a turisták által szívesen látogatott helyi gazdák, a kereskedők, a hagyományápolás iránt elhivatott szolgáltatók mind-mind megérzik majd a szigorítást. S mivel a növekvő terhek miatt a falusi turizmusból élők kénytelenek lesznek árat emelni, az azzal jár majd, hogy még kevesebb család élvezheti majd a hazai táj nyújtotta gazdag kínálatot. Emellett az adóterhek növekedése a feketegazdaság felé is terelheti a vendégváró vidékieket, vagy épp teljesen ellehetetleníti az ágazatot.
– Óriási tévhit, hogy a falusi turizmus a feketézésre épül, és hogy a szállásadók zsebébe vándorol minden bevétel. Sokan jönnek például üdülési csekkel vidékre, ami eleve regisztrációhoz kötött, tehát ha akarnánk, se tunánk csalni. És a szobaárakból még le kell vonni a költségeket, mint például a rezsit, a mosást, a takarítást, az alapanyagokat és sorolhatnánk még – mondta Geszti Jánosné, aki szerint így a bevételnek csupán a 40 százaléka számít tiszta jövedelemnek.
Becslése szerint egy átlagos, 6-8 szobával rendelkező falusi vendégfogadó – ahol 2000-3500 forint között mozognak a szobaárak naponta –, ha idényjelleggel végzi a tevékenységét, vagyis csak a nyári hónapokban fogad turistákat, akkor egy jó szezonban is csak 60 százalékos kihasználtsággal működik. Azok, akik egész évben nyitva tartanak, átlagban 40 százalékot teljesítenek. – Ki lehet számolni, mekkora pénz üti így a markunkat és mekkora terhet ró a nyakunkra, ha jövőre elvonják a jelenlegi adókedvezményeket – jegyezte meg az alelnök, aki szerint leginkább azokat sújtja majd a szigorítás, akik szerény jövedelmük kiegészítéseként foglalkoznak szállásadással. Így főként a nyugdíjból élő idősek adják majd vissza a kulcsot, mert adókedvezmény nélkül ráfizetnek a szobakiadásra, ráadásul jövőre a könyvelés is bonyolulttá válik. – Nagy hiba ez a döntés a magyar vidék szempontjából, és úgy látjuk, ellentétes azokkal a fejlesztési elképzelésekkel, pályázatokkal, amikre sokan a 800 ezer forintos adókedvezmény miatt jelentkeztek. Jóval kevesebben leszünk olyanok, akik a magyar konyha jó hírét, a családi értékeket, a hazai föld gazdagságát vagy a kézműveshagyományokat továbbadhatjuk a városiaknak és a tradícióink iránt érdeklődő külföldieknek – fűzte hozzá a Fatosz alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.