Wielkopolska
Ősi piramisok Lengyelországban: A neolitikus sírhalmok rejtélye

BKV-s végkielégítési toplista
Szalainé Szilágyi Eleonóra humánpolitikai igazgató, 37 év munkaviszony, 96,4 millió forint. *
Tölgyesi Vilmos műszaki igazgató, 35 év munkaviszony, 42,5 millió forint.
Bosnyák Gyula stratégiai igazgató, 15 hónap munkaviszony, 38,9 millió Ft.
Donáth Zoltán műszaki vezérigazgató-helyettes, 19 év munkaviszony, 38,7 millió forint.
Regőczi Miklós kommunikációs vezérigazgató-helyettes, 21 hónap munkaviszony, 34,4 millió forint.
Olti Ferenc, DBR Metró Projektigazgatóság, egy év nyolc hónap munkaviszony, 32 millió forint.
Menyhért László közlekedési vezérigazgató-helyettes, 33 év munkaviszony, 30,3 millió forint.
Futó Sándor főtanácsadó, 13 hónap munkaviszony, 30,2 millió forint.
Tóth Norbert gazdasági igazgatóhelyettes, egy év négy hónap munkaviszony, 29,3 millió forint.
Bognár Gábor, a BKV Járműjavító Kft. gazdasági ügyvezető-helyettese, 34 év munkaviszony, 25,3 millió forint.
Nemcsics Róbert informatikai igazgató, egy év két hónap munkaviszony, 25,1 millió forint.
* Az összegek a végkielégítésből és/vagy az egyéb jogcímeken kifizetett pénzekből tevődnek össze.
Az időközben lapunkhoz is eljutott dokumentumból kiderül: Szalainé vezetői engedély nélkül, saját személyes intézkedésére utaltatta ki magának az összeget, ezzel a belső szabályozási rendszer és etikai kódex több rendelkezése is sérült. A jelentés megállapította: a BKV Bosnyák Gyula stratégiai igazgató esetében is előnytelen szerződést kötött, amikor korábbi, határozatlan idejű munkaszerződését 2008 elején 2011. májusig meghosszabbította, illetve a kollektív szerződéstől eltérően kimagasló jutalomban részesítette. Bosnyák tavaly csaknem negyvenmillió forintos végkielégítéssel távozott. Emiatt felvetődik a mindenkori munkáltatói jogkört gyakorló vezetők felelőssége, illetve bűncselekmények gyanúja – hangsúlyozzák a belső vizsgálat készítői –, ezért feljelentést javasolnak. Ismert, Kocsis István vezérigazgató hétfőn büntetőfeljelentést tett a rendőrségen több bűncselekmény gyanújával.
*
Németh Szilárd (Fidesz) feljelentése alapján a BRFK már korábban nyomozást indított hűtlen kezelés gyanújával, illetve vizsgálják a BKV gigantikus összegű tanácsadói szerződéseit is.
Az elmúlt három esztendőben több mint 3,3 milliárd forintot fizetett ki végkielégítésekre és egyéb juttatásokra a BKV: 2007-ben Antal Attila irányítása alatt 2,6 milliárdot, 2008-ban Balogh Zsolt megbízott vezérigazgató időszakában 600 milliót, Kocsis István 2008. őszi munkába állása óta a mai napig pedig 168 millió forintot. A lapunk birtokába került belső jelentés szerint 2000 óta kizárólag végkielégítésekre és korengedményes nyugdíjazásra 4,2 milliárd forintot szórt el a közlekedési társaság.
Vitézy Dávid, a BKV Zrt. Fidesz által delegált felügyelőbizottsági (fb) tagja közölte: Székely Gábornak (SZDSZ), a testület elnökének azonnal le kellene mondania, ugyanis korábban éppen ő nyilatkozta azt, hogy Szalainé ügyében minden törvényes volt. – A törvénytelenül kifizetett közpénzeket a közlekedési társaságnak vissza kell szereznie, illetve perelnie – hangsúlyozta Vitézy. Szerinte az ügyből már most legalább három fő következtetés vonható le: a közszolgáltatónál nem, vagy hiányosan szabályozták mind a mai napig a vezetők jutalmát és végkielégítését, a meglévő szabályokat ahol tudták, kijátszották, sőt, ahol erre az érintetteknek lehetőségük volt, tudatosan áthágták a jogi korlátokat.
A Magyar Hírlap tegnap arról számolt be, hogy könyv szerinti értékénél több millió forinttal olcsóbban került Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes környezetének tagjaihoz a BKV flottájából értékesített két Renault Laguna. A luxusautók Hagyó kommunikációs munkatársának rokonainál kötöttek ki. Horváth Éva tagadta, hogy szüleinek tulajdonában lett volna Renault személygépkocsi, más hozzátartozójával kapcsolatban azonban nem nyilatkozott. A napilap emellett arról is beszámolt, hogy még a BKV-nál feltárt végkielégítéseket is meghaladja Hajdu Györgynek, a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. vezérigazgatójának kistafírozása, aki 2007. májusi távozásakor 150-200 millió forint közötti összeget kapott. Ehhez képest Hajdu továbbra is a igazgatóság tagja maradt, sőt tanácsadóként segíti a közterület-fenntartók munkáját. Az FKF Zrt. úgy reagált: a munka törvénykönyve és a kollektív szerződés alapján fizetik a munkavállalók végkielégítését, amelynek mértékét a munkaviszonyban eltöltött időtartam határozza meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.