Egy utolsó pint sör

Szabadlábra helyezték Nagy-Britannia egyik leghírhedtebb bűnözőjét, a „nagy vonatrablóként” ismert Ronnie Biggset. Jack Straw igazságügyi miniszter kivételes alapon engedélyezte Biggs elengedését, mivel a nyolcvanéves férfi súlyosan beteg. A büntetését Norwich börtönében töltő Biggs fia régóta kampányol kiszabadulásáért, hogy szabad angol emberként besétálhasson egy margate-i kocsmába és megigyon egy pint sört.

2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagy vonatrablást tizenöt férfi hajtotta végre 1963. augusztus 8-án. A 125 éve minden éjjel, Glasgow-ból Londonig zavartalanul közlekedő postavonat Buckinghamshire megye egyik kietlen, csendes részén kényszerült megállásra, miután piros jelzést kapott. A lesben álló banda tagjai megrohamozták a szerelvényt, a vonat vezetőjét, Jack Millst egy vasrúddal leütötték, s 2,6 millió fontot vittek magukkal. Amint az elrabolt pénz összege, úgy a rendőrség által kitűzött nyomravezetői díj is rekordnak számított akkoriban: a pénzüket vesztett bankok, biztosítók és a brit királyi posta együttesen 260 ezer fontot ajánlott fel a tettesek kézre kerítéséért.
A rendőrség hajtóvadászatot indított a bűnözők mielőbbi elfogása érdekében, az újságolvasók pedig lenyűgözve követték figyelemmel a krimibe illő történet izgalmas fejleményeit. A nyomok napokon belül a bűncselekmény helyszínétől mintegy 30 kilométerre lévő Leatherslade Farmra vezették a Scotland Yard detektívjeit. A banda tagjai itt kerestek menedéket, az elrabolt pénzzel pedig Monopolyt játszottak. „Felejtsünk el mindenféle romantikus elképzelést, amely a tettesek vakmerőségére utalna. Ez nem más, mint egy aljas, erőszakos bűncselekmény, amelyet a mértéktelen kapzsiság vezérelt” – közölte a tizenötből tizenkét férfi tárgyalásán a bíró, utalva arra, hogy a vonatvezető nyomorékká vált.
Az elítélt bűnözők között nem volt ott a vonatrablás két kitervelője: Bruce Reynolds és Buster Edwards külföldre szökött, de évekkel később mindketten feladták magukat. (Utóbbi életét megfilmesítették Phil Collins főszereplésével.) Hogy mégis Ronnie Biggs lett a nagy vonatrablás leghírhedtebb alakja, az nem a rablásban játszott szerepének volt köszönhető, hanem annak, hogy éveken át több alkalommal, Harry Houdinit megszégyenítő módon tűnt el a rendőrök kezei közül. Először a börtönből szökött meg 1965-ben, egy bútorszállító autó tetejére ugorva. 1974-ben Rio de Janeiróban egy Jack Slipper nevű detektív tartóztatta le, 1981-ben pedig egykori brit katonák rabolták el és csempészték Barbados szigetére, de mindkét alkalommal elmenekült. Egészségi állapota azonban megrendült, s 2001-ben úgy döntött, Brazíliából visszatér hazájába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.