A nagy vonatrablást tizenöt férfi hajtotta végre 1963. augusztus 8-án. A 125 éve minden éjjel, Glasgow-ból Londonig zavartalanul közlekedő postavonat Buckinghamshire megye egyik kietlen, csendes részén kényszerült megállásra, miután piros jelzést kapott. A lesben álló banda tagjai megrohamozták a szerelvényt, a vonat vezetőjét, Jack Millst egy vasrúddal leütötték, s 2,6 millió fontot vittek magukkal. Amint az elrabolt pénz összege, úgy a rendőrség által kitűzött nyomravezetői díj is rekordnak számított akkoriban: a pénzüket vesztett bankok, biztosítók és a brit királyi posta együttesen 260 ezer fontot ajánlott fel a tettesek kézre kerítéséért.
A rendőrség hajtóvadászatot indított a bűnözők mielőbbi elfogása érdekében, az újságolvasók pedig lenyűgözve követték figyelemmel a krimibe illő történet izgalmas fejleményeit. A nyomok napokon belül a bűncselekmény helyszínétől mintegy 30 kilométerre lévő Leatherslade Farmra vezették a Scotland Yard detektívjeit. A banda tagjai itt kerestek menedéket, az elrabolt pénzzel pedig Monopolyt játszottak. „Felejtsünk el mindenféle romantikus elképzelést, amely a tettesek vakmerőségére utalna. Ez nem más, mint egy aljas, erőszakos bűncselekmény, amelyet a mértéktelen kapzsiság vezérelt” – közölte a tizenötből tizenkét férfi tárgyalásán a bíró, utalva arra, hogy a vonatvezető nyomorékká vált.
Az elítélt bűnözők között nem volt ott a vonatrablás két kitervelője: Bruce Reynolds és Buster Edwards külföldre szökött, de évekkel később mindketten feladták magukat. (Utóbbi életét megfilmesítették Phil Collins főszereplésével.) Hogy mégis Ronnie Biggs lett a nagy vonatrablás leghírhedtebb alakja, az nem a rablásban játszott szerepének volt köszönhető, hanem annak, hogy éveken át több alkalommal, Harry Houdinit megszégyenítő módon tűnt el a rendőrök kezei közül. Először a börtönből szökött meg 1965-ben, egy bútorszállító autó tetejére ugorva. 1974-ben Rio de Janeiróban egy Jack Slipper nevű detektív tartóztatta le, 1981-ben pedig egykori brit katonák rabolták el és csempészték Barbados szigetére, de mindkét alkalommal elmenekült. Egészségi állapota azonban megrendült, s 2001-ben úgy döntött, Brazíliából visszatér hazájába.

Egész héten kitart a borongós, hűvös idő