És mi van az aranyborjú után?

Hanthy Kinga
2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hegyezték a fülüket a rádióhallgatók, jól hallják-e, tényleg Baló György ül-e a Magyar Rádió reggeli műsorának mikrofonja előtt. A bulvár addigra már szerterepítette, hogy az ismert tévést a felesége politikai szerepvállalása miatt vették le a képernyőről, nem vezethette az EP-választási műsort sem. Pedig ő megtette, amit tehetett: a legszebb ötvenes éveket idézve nyilvánosan határolódott el a házastársától. Végül munkahelyet váltott, átment az egyik közszolgálatból a másikba. Mivel Baló nagy tapasztalatú és kiváló újságíró, aki mára végérvényesen megtanulta, hogy a kérdezői székben ülve a politikai rokonszenvnél is erősebbek a tények. A közrádió tehát nyert vele. Fizetési papírját pedig a Such György elnök által menedzserszemléletesített közszolgálatban a kollégák úgysem látják. A rádiókuratórium elnökének azonban igaza van, nemcsak a főkönyveket, hanem a hallgatottsági adatokat is mérlegre kellene tenni, amikor egy közpénzből működtetett intézményben a javadalmazásokról döntenek.
Mindeközben a mikrofon előtt Rékai Gábor és Kopp Mária azért találkozik a stúdióban, hogy folytasson egy húsz évvel korábbi beszélgetést. Arról van szó a Tetszettek volna című műsorban, hogy a boldogságérzet legfontosabb tényezője a bizalom, és hogy a legújabb vizsgálatok szerint a korábbi csökkenés után 2006-tól a társadalmi tőke, tehát a szolidaritás, a közös értékek és célok hiánya miatt ismét jelentősen, mondhatni drámaian növekedett a depressziósok száma. (Tegyük hozzá, a kormányba vetett bizalom a hat vizsgált boldogságtényező egyike.) Ahol létezik az összefogás, ahol működőképes a civil szféra, van egymásra figyelés, ott boldogabbak az emberek. Fukuyama szerint nem a gazdasági verseny, hanem a bizalom a társadalmi prosperitás alapja (hány nyugati üzletember csodálkozott már el azon, hogy az adott szót magyar partnere nem tekinti szentnek).
A pénzügyi válságban az aranyborjú összetört, mondja Kopp Mária, de aki akarta, eddig is tudta, hogy az anyagi gyarapodás nem lehet a boldogság, a megelégedés alapja. Mindig lesz ugyanis, akinek több és jobb, mint nekünk. A kibontakozás reményében tehát, vonhatjuk le a következtetést a beszélgetésből, ideje lenne végre hasznosítani az olcsó és környezetbarát energiaforrást: az egymás iránti bizalmat. Talán még azt sem nehéz kideríteni, hogy hol kezdjük a kutatófúrásokat.
Rékai Gábor régi kitűnő rádiós, Kopp Mária kutató orvos, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének tudományos igazgatóhelyettese pedig ideális beszélgetőtárs. És nem utolsósorban bizakodó ember. Ketten egy kis lelket öntöttek a vasárnap délelőtti búslakodókba.
(Tetszettek volna, Kossuth rádió.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.