A jó, a rossz és a csúf – a jól ismert Sergio Leone-western címéhez hasonlította kedden Arnold Schwarzenegger a kaliforniai törvényhozás által a múlt héten elfogadott kompromisszumos költségvetési tervezetet, amelynek jóváhagyását komoly vita előzte meg a demokrata és a republikánus képviselők között. – Én egyedül vagyok felelős ezekért a csúf megszorításokért, mert a (demokrata többségű) törvényhozás nem akarta elfogadni őket – közölte az egykori filmszínész, Kalifornia kormányzója. Mint fogalmazott, a terv jó, mert nem tartalmaz adóemelést, rossz, mert a hátrányos helyzetű embereket érinti a legrosszabbul, és csúf, mert egyedül ő (mármint Schwarzenegger) vállal érte felelősséget.
A több mint félmilliárd dollár értékű megszorító intézkedések elsősorban a szociális szolgáltatásokat érintik: jelentős mértékű költségcsökkentést hajtanak végre a gyermekjóléti programokban, a szegények államilag támogatott egészségügyi ellátásában, a HIV és az AIDS terjedésének megelőzését szolgáló kezdeményezések terén, illetve a nemi betegségekben szenvedők gyógyításában. Bezárásra kényszerül több állami park, bezárás közeli állapotba kerül több iskola, az Egyesült Államok legismertebb egyetemén is 4-10 százalékos bércsökkentés várható. Elbocsátásokat hajtanak végre a közszféra nagy részében, de elbocsátják például a kisebb súlyú bűncselekmények elkövetőit is a börtönökből: házi őrizethez hasonló körülmények közé helyezik őket. Schwarzenegger számos állami hivatalt utasított, hogy 2010 júniusáig minden hónapban három napra maradjanak zárva, a személyzetet küldjék fizetés nélküli szabadságra. A megszorítások következtében előreláthatólag 14 százalékkal csökken idén az állami alkalmazottak jövedelmének reálértéke.
Schwarzenegger hangsúlyozta, az intézkedések ugyan fájni fognak, de a csőd közelébe került állam számára létfontosságúak a megtakarítások: Kalifornia 85 milliárd dolláros költségvetésének hiánya mintegy 26 milliárd dollár! A kormányzó egyben örömének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a megszorítások ellenére nem nőnek az adóterhek, noha a törvényhozásban a demokrata politikusok hevesen ellenezték a szegényebbeket leginkább érintő szociális kiadások megkurtítását, s a költségvetési egyensúly helyreállítását a dohányárukra és az olajfúrásokra kivetett adók megemelésével kívánták megteremteni.
Londoni elemzők július elején a legkockázatosabb adósok közé sorolták a súlyos költségvetési gondokkal, már-már fizetésképtelenséggel küszködő Kaliforniát. Maga Schwarzenegger pénzügyi vészhelyzetről beszélt, miután a helyi törvényhozás képtelen volt határidő előtt megegyezni a következő pénzügyi év költségvetéséről. Az Egyesült Államokban a globális gazdasági válság a legsúlyosabban Kalifornia államát érintette, a világ nyolcadik legnagyobb gazdaságát, amely az amerikai GDP 13 százalékát adja. Korábban jóléti rendszert és biztos megélhetést nyújtott polgárainak alacsony ingatlanadójával, a gazdagok keményebb megadóztatásával, a szegényeknek nyújtott szociális hálójával. A mai problémákat szakértők egy 1978-ban tartott népszavazással hozzák összefüggésbe, amelynek eredményeként a polgárok jóváhagyták Kalifornia alkotmányának módosítását: ennek révén nem lehet egy százaléknál magasabb a vagyonadó, s kétharmados többség kell a törvényhozásban az adóterhek megnöveléséhez. Az intézkedés ugyan rendkívül népszerű volt, de azóta az állami kormányzat nem számíthatott a vagyonadóra mint legfőbb bevételi forrásra. Kalifornia munkanélküliségi mutatói a legrosszabbak közé tartoznak az Egyesült Államokban, a jövedelemadóból származó bevételek 34 százalékkal csökkentek ez év első öt hónapjában. A munkanélküliség a korábbi 7-ről 11,5 százalékra ugrott, ami erősen visszaveti a fogyasztást.
Részben a gazdasági válságnak, részben a más amerikai államokban nyújtott adókedvezményeknek köszönhető az is, hogy Amerika legismertebb filmstúdióinak otthona, Hollywood is pénzügyi segítségre szorul. Arnold Schwarzenegger ezért támogatást nyújtott a filmgyártóknak, hogy megakadályozza a produkciók elvándorlását. A kormányzó 25 olyan film- és tévéprodukciót sorolt fel, amelyek elsőként részesülhetnek az ösztönző- csomagból, ha azok Kaliforniában készülnek. A támogatásra esélyes tervek között szerepel például a Csupasz pisztoly negyedik része. „Mindent meg kell tennünk, hogy a gazdaság újra lendületbe jöjjön, és hogy munkát tudjunk adni a kaliforniai polgároknak. A sminkmesterek, a vendéglátóiparban dolgozók és számos más kisvállalkozó is a helyi film- és televíziós műsorok gyártóinak sikereiben bíznak, hogy munkahelyeket teremtsenek Kaliforniában” – közölte Arnold Schwarzenegger. 2003 óta a felére csökkent a hollywoodi játékfilm-produkciók száma, az adókedvezmények miatt az olyan államok, mint Louisiana, Új-Mexikó és Arizona nagy konkurenciát jelentenek Kalifornia számára. Többek között a Csúnya Betty és az Áll az alku amerikai változatai, illetve a Terminátor-sorozat legújabb részének producerei is más államot választottak a forgatás helyszínéül.

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka