Közpénzből rakott szószénakazlak

Badacsony T. Örs
2009. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Kulturális Alapnak (NKA) Revizor címmel saját kritikai oldala van. Az NKA által támogatott előadások, könyvek, kiállítások stb. kritikája, mondhatni ellenőrzése – gondolom, erre utal a szigorú, gogoli cím is – lenne a cél. Dőljünk hátra nyugodtan. Ha egy közpénzből gazdálkodó szervezet saját magát ellenőrzi szigorúan esztétikai normák alapján, akkor ott tényleg minden rendben van. Öszszefonódások biztosan nincsenek, a felkért szerzők biztosan nem a körön belül lévők műveit dicsérik, csakis objektív elemzéseket olvashatunk független kritikusoktól. Azt hiszem, ezt hívják úgy: gittegylet. Mondhatnánk persze, milyen jó kezdeményezés, első olvasatban én is ezt hittem. De a szerkesztők – hála alapos munkájuknak – hatalmas öngólt lőttek, ugyanis a házi szerzőktől megrendelt cikkek alatt gondosan kiválogatott sajtószemle is található. Kérdem én: mi szükség van saját szerzőkre, mikor csak össze kellene állítani a máshol megjelent kritikákból egy válogatást, és az olvasó eldönthetné, hogy szerinte a (kritikák mellett egyébként korrektül feltüntetett) támogatás jó helyre került-e. (Jó példa erre egy szabadtéri opera-előadás, ahol az ordító hibákat a kritikus, igaz, szóvá teszi, de természetesen gondosan ellenpontozva, és a sajtószemléből hiányoznak azok az írások, amelyek – finoman szólva is – alaposan lehúzták az előadást.) Mert szükségtelen közpénzből értelmetlen szóhalmazokat finanszírozni.
A következő idézet már a könyvkritikai szekció munkáját dicséri: „A terjedelem, a sok mellékág vet fel ugyan kompozíciós dilemmákat, a dialógusokat – a szokásos gondolatjeles elkülönítés nélkül – a narrációba oldó textuskezelés azonban oly egységes szólamba fonja az egyébként is lebilincselő, szemszögváltogató históriás krónikázást, hogy a mű még nyer is a távolról egybekapcsolt elkalandozásokkal.” A fentiek pontosan beleillenek abba a sorba, amikor kritikusok azon versengenek, ki tud olyan mondatot leírni, amelyet garantáltan nem olvas el senki. És ez természetesen az olvasó hibája. Nem a kritika szakadt el a valóságtól. És itt nem arra gondolok, hogy a romló köznyelvhez kellene igazodni, hanem arra, hogy amit le lehet magyarul írni, azt tegyük úgy. Miért is csökkent az utóbbi évtizedekben a kulturális folyóiratok olvasottsága? Igen, a gazdasági helyzet, és még egy dolog – tisztelet a kivételnek –, a kritika mélyponton van, mondhatni belterjes. Nem tájékoztat, hanem belső érdekek mentén szerveződik: ma te, holnap én.
Persze a látszatra adni kell, néha-néha becsöppen valódi kritika is, de azt ne tekintsük az ítészi teljesítmény csúcspontjának, hogy a kritikus hölgynek melege volt a Néprajzi Múzeumban. Ez a szomorú tény, úgy gondolom, elfér egy éttermi kalauzban, de itt szánalmas.
(www.revizoronline.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.