Jól tükrözi a magyar lakosság elszegényedését, hogy a korábbi évekhez képest sokkal kevesebb család engedheti meg magának az idén az üdülést a piaci szereplők jelzései szerint. A hazai szálláshelyek vesztesége már az első fél évben milliárdos nagyságrendűre nőtt. A Központi Statisztikai Hivatal friss elemzései szerint az év első hat hónapjában a hotelek kihasználtsága még a negyven százalékot sem érte el, így összesen százmilliárd forint bruttó bevételük volt, aminek tíz százaléka az idén még adómentes üdülési csekk felhasználásából származott. A hotelek kasszája 11 százalékkal, vagyis több milliárd forinttal apadt tavalyhoz képest, amiben közrejátszott a 12-14 százalékkal gyengébb forintárfolyam is. Veszteséget termeltek a vendéglátóhelyek is, mivel június végéig az egekbe szökő költségekkel szemben hét százalékkal szerényebb, vagyis összesen 256 milliárdos bevételt jegyeztek, miközben az áremelkedés átlagosan ötszázalékos volt.
A spórolás jegyében sokan mondtak le a külföldi kiruccanásról, a magyarok háromnegyede az első fél évben egyáltalán nem is utazott sehova. A belföldön pihenők aránya is csaknem tíz százalékkal marad alul a tavalyi adatokhoz képest. Valamennyi régióban visszaesett a vendégforgalom, a fővárosban és a Balaton környékén is kétszámjegyű leszakadást mért a hivatal. Ennél is nagyobb érvágás a szállásadóknak, hogy az eddig biztos devizabevételt jelentő külföldiek az idén elkerülték Magyarországot. Június végéig 14 százalékkal kevesebb külföldi érkezett hazánkba, ami több tízezer fővel kevesebb vendéget jelent. Jóval kevesebb német, olasz, brit, román, francia, amerikai, lengyel és spanyol utazó célozta meg hazánkat. Egy másik statisztika alapján az is szembetűnő, hogy 2000 és 2008 között a német turisták által itt eltöltött éjszakák száma a felére zuhant vissza.
Eközben az Európai Utazási Szövetség nyilvánosságra hozta az öreg kontinens turizmusára vonatkozó jóslatait. A tanulmány szerint a gyors világgazdasági fellendülésben való reménykedés egyelőre korainak tűnik, sőt az idén a pesszimistább prognózis szerint 5-8 százalékos visszaesésre számíthat az ágazat. A jóslatok szerint a turizmus a 2006-os szintre süllyed viszsza az idén, két éven belül pedig csak a 2008-ban tapasztalt mértékre tornázhatja fel magát. A szakértők leghamarabb 2012–2013-ra várják a fellendülést.
Fiktív bérleti szerződésekkel is kivehettek pénzt a Tisza Párt kasszájából