Nadrágper Szudánban

Könnygázzal támadtak a rendőrök tegnap Kartúmban, Szudán fővárosában a nadrágviselésért perbe fogott újságírónő mellett demonstráló nőkre, akik közül néhányan nadrágot viseltek szolidaritásból. Több tiltakozót meg is vertek. Lubna Ahmed al-Huszein volt ENSZ-alkalmazott nyilvános nadrágviselet miatt került a bíróság elé, s negyven korbácsütésre is ítélhetik.

Torma Levente
2009. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lubna Ahmed al-Huszeint tizenkét társával együtt tartóztatták le még júliusban, egy fővárosi kávézóban. Mivel a nők nyilvános helyen nadrágot viseltek, megsértették a Szudánban érvényben lévő szigorú iszlám törvényeket. Az 1989-ben államcsíny nyomán hatalomra került Omar Haszan Ahmed el-Besír elnök által fémjelzett rezsim bevezette az iszlám törvénykezést, amelynek szigorú értelmezése szerint a nyilvános nadrágviselet „közerkölcsöt sért”. A múlt heti előzetes bírósági meghallgatásán az ENSZ-alkalmazotti státusával járó mentelmi jogáról lemondott nő azzal indokolta döntését, hogy a pert kísérő sajtókampány segítségével szeretné megváltoztatni az országban jelenleg fennálló öltözködési szabályozást. A bíróság eközben zárt ajtók mögött újabb egy hónapra elnapolta a tárgyalást.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár tiltakozott az üggyel kapcsolatban, hangsúlyozván: „a korbácsolás a nemzetközi emberi jogi normák megsértése”. Mivel a letartóztatott nő őrizetbe vételének időpontjában a szudáni ENSZ segélyszervezet tagja volt, a per különösen rossz hatással van a nemzetközi szervezet és Szudán amúgy is rendkívül feszült viszonyára.
Afrika legnagyobb területű államának nyugati tartományában, Darfúrban már 2003 óta tart a főleg etnikai és vallási eredetű fegyveres konfliktus. A helyi lázadók valamint a nemzetközi szervezetek azzal vádolják a központi kormányzatot, hogy nem fordít elég figyelmet a régió problémáira, valamint támogatja a főleg természeti vallású fekete afrikaiakat lemészároló, asszonyaikat megerőszakoló, falvaikat felgyújtó dzsandzsavíd arab milíciákat. Az ENSZ adatai szerint eddig háromszáz- ezer ember vesztette életét és mintegy két és fél millió ember kényszerült elhagyni otthonát a fegyveres cselekmények elől menekülve, s ez a szám napról napra nő. A menekültáradat mára elérte a szomszédos Csádot is, ahol az ideiglenesen felállított menekülttáborokban akár százezrek élnek az éhínség és a határon többször átlépő fegyveresek fenyegetettsége alatt. Az Afrikai Unió által a térségbe vezényelt harmincezer békefenntartó (UNAMID) alacsony létszáma, valamint alacsony felszereltsége miatt nem képes ellátni kellőképpen a feladatát, miközben egyre többször kerülnek összetűzésbe a kormányerők fegyveres csoportjaival.
Kartúm folyamatosan gátolja
a nemzetközi segélyszervezetek munkáját. Az idén márciusban például tíz, menekülttáborokban humanitárius feladatot ellátó szervezetet utasított ki ideiglenesen a szudáni vezetés. Ezzel kényszerítette, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság visszavonja a letartóztatási parancsot a jelenleg is regnáló elnök, Omar Haszan Ahmed el-Besír ellen a Darfúrban zajló népirtás miatt.
Jellemző az emberi jogok helyzetére az országban, hogy a mai napig bevett szokás a rabszolgatartás. A rabszolgaság – bár hivatalosan sosem számolták fel – az 1983-ban kezdődő második polgárháborúban kelt új életre. Az egészen 2005-ig tartó harcok az északon, a főleg állattenyésztésből élő iszlám csoportok és a többnyire keresztények, valamint törzsi vallásúak által lakott, növénytermesztéssel foglalkozó déliek között zajlottak, hozzávetőleg 1,9 millió életet követelve. Bár pontos adatokkal nem rendelkeznek, a segélyszervezetek legalább 10 ezer főre teszik a rabszolgasorba kényszerítettek számát. A rabszolgaság elleni fellépést csak nehezíti, hogy a kartúmi vezetés tagadja annak létezését Szudánban.
Elemzők szerint a kelet-afrikai országban a közeljövőben nem várható javulás az emberi jogok terén, s a Lubna Ahmed al-Huszein perét övező médiaérdeklődés aligha riasztja vissza Kartúmot a példaértékű büntetés kiszabásától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.