Újrakezdések

Püski Sándor életművére visszatekintve szerkesztőségünk körkérdést intézett értelmiségiekhez, akik osztoztak abban a „könyves sorsban”, amely oly meghatározónak bizonyult Magyarország szellemi életének elmúlt hetven esztendejében. A kérdés így szólt: Összehasonlítva a harmincas évek és a jelen Magyarországát, van-e ma is létjogosultsága annak a népi-nemzeti szellemiségnek és irodalomnak, amelyért Püski Sándor egész életében konokul dolgozott?

Csurka István
2009. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elveszett, megtalált könyvek

Válaszom egyszerű és világos. Igen, folytatni kell, mert az az újrakezdő ember, akit most méltatunk a ránk borult gyászban, minden lehetséges alkalommal újrakezdte. A joghallgatóknak szánt stencilezett jegyzetkiadásból néhány év alatt kifejlesztette a népi írók kiadóját. Sinkának, Veres Péternek, Erdélyi Józsefnek teremtett megjelenési lehetőséget, közben olvasómozgalmat szervezett, majd, miután elvették tőle szépen gyarapodó műhelyét, s íróit hallgatásra kényszerítették, lesben állva várta a megmozdulás pillanatát, s ötvenhat október huszonharmadikán Tamási Áront kapacitálta egy Rákóczi úti eszpresszóban, hogy lépjen be az általa elképzelt írószövetkezetbe. Tamási benne volt a dologban, s éppen csak egy kis időt kért; elszaladt az írószövetségbe megbeszélni az írószövetség kiállását a délutáni felvonulás mellett, majd egy későbbi gyűlésen felolvasta Gond és hitvallás című kiáltványát, amelyre való hivatkozással – többek közt – a Kádár-rendszer politrukja, Köpeczi Béla 1957-ben nem engedélyezte a szövetkezeti kiadó létrehozását. De Püski Sándor nem adta fel, tovább szervezkedett, olyannyira, hogy ezt megelégelte a hatalom, neki ilyen újrakezdő ember nem kell, sőt útban van. Ezek után 1962-ben letartóztatták és többedmagával börtönbe vetették.
Néhány sanyarú év után Amerikában találjuk. 1967-ben egy év alatt előkészíti és nemsokára, immár hatvanévesen, roppant munkaterheléssel, feleségének emberfeletti áldozatvállalásával újrateremti a kiadót, boltot nyit New Yorkban. Ebből intézmény válik, idővel megfordul itt a magyar irodalom és a kultúra minden magyar elkötelezettségű alkotója. Püski újra könyveket ad ki, amelyeket néha elvesznek a határon, s itthon irodalmi és politikai pezsgés támad körülöttük. Valami olyanféle emelkedő népi és megrökönyödött urbánus pezsgés, mint a Sinka-versek körül annak idején, vagy mint amilyen a lényegében Püski által szervezett szárszói találkozón elhangzottak nyomán támadt – évtizedekig. Püski Sándor újrakezdései mindig össze voltak kötve a nemzeti újrakezdés lehetőségével.
Püski Sándor újrakezdései köteleznek. Ma nem az a kérdés, hogy mennyire korszerű ebben a kisiklott globalizmusban a népi-nemzeti irány, hanem hogy mi szolgálja a magyar megmaradást és megújulást. Gombos Gyula, Püskiék hű barátja ezt így fejezte ki a szárszói konferencián utolsó napi hozzászólásában: „Semmiféle átalakulás nem követelheti lelkünk és szellemünk gyáva kiürítését, emberi jellegünk feladását, népegyéniségünk hitvány megtagadását. […] A magyar életformát magyaroknak kell megteremteniök.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.