Vagy az utca, vagy külföld

A nyári szezon kellős közepén bocsátják el idehaza dolgozóikat a vendéglősök, mert annyira rosszul alakul az idei forgalom, hogy sokuknak nincs más út, mint hogy szabadul a magas bérköltségtől, és többen magától az étteremtől is – tudta meg lapunk.

2009. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több az eladó étterem országszerte, mert még a szezon közepén is annyira gyér a forgalom, hogy jó néhány vállalkozás sorra küldi el magas bérköltséget jelentő alkalmazottait, és árulja jórészt hitelből felújított vendéglátóhelyét. Tavalyhoz képest eddig 20-30 százalékkal kevesebb bevétele van az éttermeknek, és a kiadások az áfaemelés óta tovább nőttek.
Erősödik az a folyamat, ami a belföldi turizmust évek óta jellemzi, vagyis hogy amíg a hazaiak elutaznak valamely más tájegységre, addig helyükre nem jönnek a külföldiek. Emiatt nagyon kritikus helyzetben vannak az üzemeltetők – mondta el lapunknak a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke. Háber Tamás leszögezte: mindez az elmúlt évek rossz gazdaságpolitikája miatt alakult így, és mert az 57 ezer vállalkozásból álló vendéglátó szektornak évek óta nincs gazdája minisztériumi szinten. Holott a vendéglátás nagyban hozzájárul a GDP 8 százalékát termelő turizmus, és így a nemzetgazdaság teljesítményéhez. Itthon azonban szerinte vállalkozásellenes politika folyik, amelynek középpontjában továbbra is az elvonás és nem a támogatás áll.
– Az áfaemeléssel gyakorlatilag visszaélt a kormány, hiszen tudták, hogy a cégek képtelenek áthárítani a költségeket az elszegényedett lakosságra – mondta Háber, hozzátéve: a vendéglősök a terhek lefaragása miatt kénytelenek elküldeni dolgozóikat. Egyre jellemzőbb, hogy családtagok vagy alkalmi munkavállalók segítenek az éttermekben, akkor is, ha félő, az alacsonyabb képzettség a minőség rovására megy.
– Nem lehet ma eladni az éttermeket, legfeljebb áron alul vagy családi házként, ami szintén nem éri meg – mondta lapunknak Borsi András, a siófoki Hintaló vendéglő tulajdonosa, akitől megtudtuk: évek óta árulják a Balaton-parti üzleteket, mivel már régen nem állja a helyét az a közfelfogás, mely szerint jövedelmező tevékenység a vendéglátózás. Mivel folyamatosan csökken a magyar és a külföldi turisták száma, az idén még több üzletre került ki az „Eladó” tábla. Főként azok szabadulnának az ingatlantól, akik hitelből újították fel az éttermet, s mivel a törlesztőrészletek az egekbe szöktek, a bevétel pedig apad, kénytelenek most túladni rajta.
Eközben Németország és Ausztria magyar szakembereket toboroz, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal közreműködésével szakácsokat, felszolgálókat és szállodai alkalmazottakat keresnek határon túli munkahelyekre. Az MVI elnöke szerint ez azt bizonyítja, hogy a magyar szakembereknek helye van az európai piacokon, s bár a helyi bérviszonyoknál alacsonyabb fizetést kapnak odakint, még így is többet vihetnek haza azok, akik külföldön próbálnak boldogulni. – Másrészt tragikus, hogy kénytelenek elmenni itthonról, holott megfelelő környezetben idehaza is szükség lenne rájuk – jegyezte meg az elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.